Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-10-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-17
Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do połączenia z UCTE
Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do połączenia z UCTE
Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do połączenia z UCTE
Przy współudziale Polski, Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do rozbudowy połączeń międzysystemowych i integracji bałtyckiego rynku energii elektrycznej z rynkiem energii elektrycznej Unii Europejskiej.

Przesył energii elektrycznej koordynowany jest w państwach UE w ramach systemu UCTE (Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity). Celem Państw Bałtyckich jest przystąpienie do tego systemu. Polska zrzeszona jest w UCTE od 12 lat i nasi wschodni sąsiedzi chcą wykorzystać polskie doświadczenia w integracji z systemem, zwłaszcza, że jest to proces długotrwały i skomplikowany od strony technicznej.

Obecnie system UCTE dysponuje 631 GW mocy i dostarcza energię elektryczną dla 450 mln osób. Z kolei bałtycki rynek energii elektrycznej obejmuje obszar zamieszkały przez 7,4 mln osób i dysponuje mocą zainstalowaną 10 GW.

Forma współpracy trzech Państw Bałtyckich i Polski przy wdrażaniu systemu UCTE została omówiona na zorganizowanym 5 października w Wilnie z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki seminarium “Perspektywy współpracy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w procesie przygotowań do połączenia systemu elektroenergetycznego Państw Bałtyckich z systemem UCTE”. W spotkaniu wzięli udział ministrowie i wiceministrowie gospodarki, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz przedstawiciele operatorów systemów przesyłowych z tych krajów.

W przypadku Litwy rozmowy w sprawie przystąpienia do UCTE toczą się od 1998 roku. W najbliższym czasie Litwa ma otrzymać od Komitetu UCTE konkretne warunki techniczne i prawne oraz koszty przystąpienia do systemu.

Stowarzyszenie Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity (UCTE) zapewnia infrastrukturę techniczną dla budowy wspólnego jednolitego rynku energii. UCTE określa zasady i rekomendacje dla międzynarodowych sieci najwyższych i ultrawysokich napięć, które pracują na częstotliwości 50 Hz (obowiązującej w systemie UCTE). Stowarzyszenie zapewnia rozwój krajowych systemów elektroenergetycznych, odpowiadających wymogom powstających nowych rynków energii elektrycznej.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mg.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także