Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-02-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-02-11
Laser utrzymuje nadprzewodnictwo w wyższych temperaturach
Laser utrzymuje nadprzewodnictwo w wyższych temperaturach
Laser utrzymuje nadprzewodnictwo w wyższych temperaturach

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Instytutu Maxa Plancka w Hamburgu odkrył nowy mechanizm umożliwiający materiałom nadprzewodzącym utrzymanie swoich właściwości przy znacznie wyższych temperaturach niż było to dotychczas możliwe.

Gdy elektrony przepływają przez przewodnik, ich ujemny ładunek zmusza je do wzajemnego odpychania się, co skutkuje odbiciami od otaczających atomów. Tracą w ten sposób dużą część swojej energii, która rozprasza się w postaci ciepła.

Po ochłodzeniu do kilku stopni powyżej zera absolutnego elektrony w typowych materiałach, takich jak aluminium, cyna, ołów, czy rtęć mogą jednak przewodzić bez występowania tego efektu. Odkąd odkryto istnienie tej właściwości materii naukowcy starają się tworzyć nowe materiały, które zachowują ją w coraz to wyższych temperaturach.

Dr Stephen Clark oraz jego współpracownicy znaleźli sposób na to, by istniejące nadprzewodniki mogły nadprzewodzić w bardziej przyjaznych warunkach temperaturowych. W ramach eksperymentu naukowcy wykorzystali kulki węgla i potasu, które zachowują się jak nadprzewodniki w temperaturach poniżej 20 K. Następnie za pomocą lasera oświetlali je serią impulsów. Okazało się, że materiały, które zostały potraktowane w ten sposób nadprzewodziły w temperaturze 100K. Kolejnym krokiem naukowców będzie próba odnalezienia nadprzewodników, które mogłyby pracować nawet w temperaturach pokojowych.

Badanie opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma Nature.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także