
Jedną z metod produkcji grafenu, która będzie na tyle wydajna by móc myśleć o produkcji masowej, może okazać się osadzanie z fazy gazowej (CVD) we współpracy z produkcją na rolkach przemysłowych. Niestety otrzymanie na miedzianej folii pojedynczego kryształu grafenu o długości centymetra może trwać nawet jeden dzień.
Z problemem postanowili zmierzyć się naukowcy z Politechniki w Hongkongu oraz Uniwersytetu w Pekinie. Wspólnymi siłami udało im się stworzyć technologię, która znacznie przyspiesza cały proces. Dodając do folii nieco tlenu, przyspieszyli wzrost grafenu aż 150-krotnie - z prędkości 0,4 mikrometra do 60 mikrometrów na sekundę.
Praca na ten temat została opublikowana na łamach czasopisma Nature Nanotechnology. Dowiadujemy się z niej, że badacze umieścili cząsteczki tlenu 15 mikrometrów poniżej folii. Ich ciągłe dostarczanie obniżyło barierę energetyczną rozkładu węgla, który podawany jest na folię podczas produkcji grafenu. W trakcie eksperymentu w zaledwie 5 sekund udało się utworzyć 0,3 milimetrowy grafen.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów w ZUSOK
Rozmowa z Tomaszem Wadas – głównym technologiem, z-cą dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych Kiedy powstał i czym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-