Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-03-27
Walcowanie blach – co to takiego?

Walcowanie blach jest jednym z najpowszechniejszych procesów obróbki plastycznej metali. Materiały kształtowane w ten sposób znajdują zastosowanie m.in.: w budownictwie, energetyce, przemyśle morskim, kolejowym i petrochemicznym. Nazwa procesu obróbki blach pochodzi od walców, które wywierają na materiale zróżnicowany nacisk, co powoduje jego odkształcanie. W walcowaniu zamiast wspomnianych walców można wykorzystywać rolki. Historia walcowania blach sięga XVII wieku, kiedy w Anglii zbudowano pierwszą walcarkę do cyny. Później rozszerzono działalność na walcowanie blach żelaznych. Pierwsze walcarki napędzano kołem wodnym, a następnie parowym. XIX wiek był okresem rozkwitu i rozwoju walcownictwa.

Parametry walcowania blach

Podczas walcowania wykorzystywane są tzw. walcarki, które posiadają różne parametry. W zależności od ich ustawienia, nacisk na materiał jest inny, przez co otrzymujemy odmienne efekty pracy urządzenia. Na rynku używa się walcarek ręcznych lub automatycznych, które znacznie ułatwiają pracę. Podczas walcowania zmienia się nie tylko kształt blachy, ale również jej struktura, co za tym idzie, metal uzyskuje inne właściwości mechaniczne i naprężeń. Walcowanie odbywa się w różnej temperaturze. Proces na gorąco nie wymaga tak wysokiego nacisku na materiał, jak walcowanie na zimno. Walcowanie blach aluminiowych na zimno najczęściej wykorzystuje się do wyrobu cienkich taśm, rur, prętów i folii. 

tube-bender-2819137_960_720.jpg

Wyroby walcowania

Walce w maszynie poruszają się w różny sposób, w zależności od ustawienia. Walcowanie wzdłużne pozwala uzyskać m.in.: blachy, pręty i kształtowniki. Inne metody – poprzeczna, poprzeczno-klinowa czy pielgrzymkowa, służą do wyrobu rur i przedmiotów osiowo-symetrycznych. Walcując można wytwarzać np. szyny kolejowe, koła zębate, koła wagonów i obręcze.

Kto zajmuje się walcowaniem blach?

Procesem walcowania blach zajmują się specjalistyczne firmy, które posiadają profesjonalne maszyny. Na rynku funkcjonuje wielu fachowców z bogatym doświadczeniem, którzy potrafią przygotować elementy o różnych kształtach. Walcowanie blach jest niezwykle użytecznym procesem, który pozwala tworzyć przedmioty wykorzystywane w wielu branżach.

Autor:
USM Marcin Zglinicki Sp. z o.o.
Źródło:
własne