Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-09-01 | Ostatnia aktualizacja: 2011-09-01
Koniec żarówek o mocy 60W

Koniec żarówek o mocy 60W
Mają 120 lat, były jednym z najpopularniejszych wynalazków świata, ale teraz przechodzą do historii. Komisja Europejska podkreśla, że tradycyjne żarówki zamieniają większość energii na ciepło, a nie na światło, co jest marnotrawstwem. Zdaniem niektórych ekspertów, gdyby zostały wynalezione dziś, nie miałyby szans na rynku.
100-watowe żarówki wycofano w Europie już wcześniej, teraz pora na „sześćdziesiątki”. W przyszłym roku będą wycofywane te słabsze. Zastąpią je energooszczędne świetlówki kompaktowe.
Krytycy twierdzą jednak, że te nowoczesne żarówki dają zimne światło, przepalają się szybciej niż zapewniają producenci, a czasem powodują nawet migrenę lub wysypkę. Zdaniem ekspertów technologia rozwija się szybko i niedługo, prawdopodobnie przewagę zaczną zyskiwać żarówki diodowe potocznie zwane LED-ami.
Klienci odczują wymianę żarówek również pod względem ekonomicznym. Zwykła żarówka 60W kosztuje niecałe 2 złote. Na jej energooszczędny odpowiednik trzeba wydać przynajmniej 25 złotych. Jeszcze droższe są natomiast najnowocześniejsze żarówki typu LED. 60-watówki kosztują 100 zł za sztukę.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tvp info

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Koszty energii w dobrym świetle
Trwałe i energooszczędne źródła światła to podstawa wydajnej instalacji oświetleniowej. Najlepiej w tej kwestii sprawdza się najnowsza...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-
eurosceptyk
Tak jest, tylko w ferworze ekologii należałoby pamietać że energooszczedne swietlowki kompaktowe są w istocie lampami rtęciowymi (oczywiscie mozliwa jest utylizacja itd ładnie pieknie ale w praktyce ona nie istnieje - moze wiec NAJPIERW system zbioru a POTEM przymus stosowania). Ciekawe czy Bruksela przemnożyła zawartośc Hg w 1 sztuce razy strumien wyrzucanych lamp oraz emisje z produkcji.