Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-05-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22
Kompresory śrubowe - charakterystyka urządzenia
Kompresory śrubowe - charakterystyka urządzenia

Kompresory śrubowe to typ sprężarek, który posiada zastosowania w bardzo wielu miejscach. Pod wieloma względami są one znacznie lepsze od innych urządzeń tego typu, zapewniają bowiem wysoką wydajność i niezawodność.

Kompresory - krótkie wprowadzenie

Kompresor, zwany też sprężarką, to urządzenie, którego zadaniem jest wymuszanie przepływu gazu w określonym kierunku lub zwiększanie jego ciśnienia. Proces ten znajduje zastosowania w wielu dziedzinach przemysłu.
Istnieje wiele rodzajów kompresorów, które wykorzystują w swoim działaniu odmienne procesy fizyczne. Różnią się one oczywiście swoją wydajnością, konstrukcją oraz kosztami eksploatacji. Kompresory śrubowe to jeden z wielu typów tych urządzeń.

Sprężarka śrubowa - konstrukcja

Główny element kompresorów śrubowych to, jak sugeruje nazwa, dwie śruby. Są one odpowiedzialne za podnoszenie ciśnienia gazu. W czasie pracy śruby obracają się, kierując gaz w określonym kierunku. Istnieją dwa podstawowe rodzaje kompresorów śrubowych: olejowe oraz bezolejowe.

Kompresory śrubowe bezolejowe

Stosowane głównie w tych dziedzinach przemysłu, w których gaz wydobywający się ze sprężarki musi być zawsze idealnie czysty i pozbawiony najmniejszych nawet cząsteczek oleju. Dziedziny takie jak medycyna czy przemysł spożywczy są tu najlepszymi przykładami. Olej stosowany zarówno do smarowania poszczególnych części sprężarki, jak i jako nośnik ciepła może zanieczyszczać powietrze. Sprężarki bezolejowe są tu nowoczesnym rozwiązaniem przeznaczonym do miejsc, w których szczególnie liczy się jakość powietrza.
Kompresory śrubowe (zob. http://www.arbatech.pl/produkty/ekomak-kompresory-srubowe) sprężają powietrze za pomocą śrub, które obracając się zmniejszają przestrzeń, zwiększając tym samym ciśnienie gazu. W odróżnieniu od sprężarek olejowych tutaj śruby nie stykają się ze sobą w żadnym punkcie. Za chłodzenie oraz smarowanie poszczególnych części takiej sprężarki odpowiada woda.

Początkowo problemem było uzyskiwanie przez ten rodzaj sprężarek niższego ciśnienia niż w przypadku sprężarek olejowych. W lepszych modelach stosuje się jednak dodatkowe śruby odpowiedzialne za sprężanie powietrza. Pozwala to na uzyskanie ciśnienia końcowego 10 bar.
Kompresory śrubowe bezolejowe działają nieustannie, bez przerwy zasysając i sprężając powietrze. Z racji tego nie występuje w nich pulsacja ciśnienia jak w sprężarkach olejowych. Często są one wydajną i znacznie tańszą alternatywą dla systemów olejowych. Ich zaletą jest również cicha praca.

Kompresory śrubowe olejowe

Jest to bardziej tradycyjne rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie jakość i czystość sprężanego powietrza nie ma tak wielkiego znaczenia. Również tutaj powietrze sprężane jest za pomocą śrub umieszczonych w specjalnej komorze. Do jej wnętrza wtryskiwany jest olej, który z jednej strony chłodzi wszystkie elementy mechanizmu, a z drugiej zmniejsza przestrzeń między śrubami, zwiększając tym samym ciśnienie powietrza. Olej w tym przypadku znajduje się w ciągłym obiegu. Natychmiast po skończeniu tej pracy trafia do filtra, gdzie jest oczyszczony i ponownie schładzany, a następnie użyty znowu.

Aby podnieść jakość powietrza sprężanego w kompresorze olejowym, stosuje się tu specjalne filtry oraz systemy oddzielania cząsteczek oleju od powietrza oraz wody. Nowoczesne filtry potrafią być w tej kwestii niezwykle skuteczne. Sprężarki olejowe są nieco wydajniejsze od bezolejowych. Standardowe modele pozwalają na osiągnięcie ciśnienia rzędu 13 bar.

Zalety kompresorów śrubowych

Należy wymienić kilka istotnych zalet kompresorów śrubowych:

  • Niska cena. W porównaniu do niektórych innych typów sprężarek kosztują one stosunkowo niewiele.
  • Duże zróżnicowanie modeli - zarówno dla małych, jak i wielkich zakładów przemysłowych.
  • Cicha praca.
  • Szerokie możliwości w dostosowywaniu ich wydajności oraz trybu pracy do potrzeb użytkownika.
  • Łatwe serwisowanie, powszechny dostęp do części zamiennych.
  • Możliwość uzyskania sprężonego powietrza o doskonałej jakości, pozbawionego jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Owo zróżnicowanie modeli kompresorów śrubowych jest niezwykle istotne. Niektóre modele mają wręcz kompaktowe rozmiary i świetnie nadają się do niewielkich zakładów przemysłowych. Można również kupić takie kompresory śrubowe, które swoją wydajnością są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na sprężone powietrze nawet w wielkim kompleksie produkcyjnym.

Zastosowania kompresorów śrubowych

Ze względu na swoją uniwersalność, kompresory śrubowe znajdują zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Z powodzeniem są one wykorzystywane w niemalże wszystkich zakładach przemysłowych. Często spotyka się je również w jednostkach wojskowych.
Bezolejowe sprężarki śrubowe są rozwiązaniem dla przemysłu, w którym wysoka czystość powietrza jest niezbędna. Dziedziny takie jak przemysł farmaceutyczny czy spożywczy nie mogą w końcu pozwolić sobie na wykorzystywanie powietrza, w którym znajdują się cząstki oleju oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z tego powodu urządzenia te cieszą się szczególną popularnością wśród bardziej wymagających użytkowników.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
arbatech.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także