
Jedną z największych przeszkód na drodze do osiągnięcia rentowności odnawialnych źródeł energii jest proces magazynowania i transportu energii elektrycznej. W ostatnich latach jednak przeszkoda ta zdaje się być coraz mniejsza.
Na rynek trafiają bardziej pojemne, wydajne i ekologiczne akumulatory. Ale naukowcy zaznaczają, że by miały rację bytu muszą być tańsze. Szansą na wydajne i tanie baterie są akumulatory, które wykorzystują jako elektrolit jony sodu.
Produkcja nowej generacji akumulatorów tego typu kosztuje tyle samo, co w przypadku ołowiowo-kwasowych, jednak są one dwa razy bardziej wydajne. Ich masowa produkcja pozwoli źródłom energii odnawialnej na ich efektywne przyłączanie do mikrosieci lub centralnych obszarów sieci przesyłowych.
Akumulatory, o których mowa zostały opracowane przez naukowców z Carnegie Mellon University. Ich pracownia stała się natomiast przestrzenią, w której narodziła się spółka Aquion Energy.
Dzięki uzyskaniu wsparcia deweloperów, efekt ich prac szybko staje się skalowalny. Tylko w ubiegłym tygodniu spółka zyskała 35 milionów dolarów funduszy na rozwój. Komercjalizacja technologii wydajnych baterii dla OZE jest więc faktem, nie pozostawiając akumulatorów w kagańcu odkryć naukowych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- energy-daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-