Nowy rok zaowocował kolejnym poszerzeniem grona firm członkowskich CEEP o trzy ważne dla sektora energii podmioty: KGHM Polska Miedź S.A., AcelorMittal Poland S.A. i Lurgi S.A. - AIR LIQUIDE GLOBAL E&C SOLUTIONS.
To zdecydowane wzmocnienie potencjału CEEP w obliczu toczących się w Europie dyskusji związanych z zagadnieniami backloadingu, cenami energii elektrycznej, polityki klimatycznej czy też reindustrializacji Europy. Wiedza i doświadczenie, jakie zyskały te koncerny działając na różnych rynkach, w ramach różnych systemów prawnych i odmiennych podejść do zagadnień ochrony środowiska jest bezcenna.
- Będziemy chcieli to maksymalnie wykorzystać. To ważne, również, dlatego, że w naszych działaniach szczególny nacisk kładziemy na tworzenie płaszczyzny do podejmowania przez przedsiębiorstwa z naszej części Europy wspólnych działań na rzecz obrony i wzmocnienia zdywersyfikowanych źródeł i sposobów wytwarzania energii – podkreśla Janusz Luks, dyrektor zarządzający CEEP. – Nikt, bowiem nie ma wątpliwości, że niskie ceny energii i wykorzystanie rodzimych zasobów surowców to kluczowe czynniki determinujące rozwój Europy Centralnej a zatem całej UE – podsumowuje dyrektor Luks.
CEEP od początku swojego funkcjonowania opowiada się za zrównoważeniem polityki klimatycznej i gospodarczej w tym upatrując możliwość, rozwoju Europy. Polityka w sektorze energii, która nie uwzględnia różnic w rozwoju gospodarczym jest szkodliwa dla krajów Europy Centralnej.
Polityka ochrony środowiska – zdaniem członków Central Europe Energy Partners - nie może być tworzona i dekretowana w oderwaniu od rachunku ekonomicznego i kosztów społecznych.
Głównym zadaniem CEEP w 2014 roku będzie dalsze wspieranie i ułatwianie integracji sektora energii w Europie Centralnej. W pełni popierając unijne cele 20-20-20, stowarzyszenie będzie promować zrównoważone podejście do realizacji unijnych celów w zakresie ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa w sektorze energii. Oznacza to poparcie dla wspólnej, szeroko zakrojonej unijnej polityki z uwzględnieniem interesów regionów Europy Centralnej oraz krajów związanych z europejskim korytarzem transportowym Północ-Południe
W połowie stycznia 2014 roku w skład CEEP wchodzą 22 podmioty z 5 państw UE.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Grupa LOTOS S.A.

Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-