Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-10
Kogeneracja i jej rola w trosce o czyste powietrze

Jednym z nieoczywistych skutków pandemii koronawirusa jest globalny spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z danych zaprezentowanych przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) z powodu epidemii COVID-19, w tym roku możemy spodziewać się redukcji globalnych emisji CO2 nawet o 6 proc. Zdaniem ekspertów będzie to najlepszy wynik od końca II wojny światowej, czyli od przeszło 75 lat.

Trudno jednak traktować tę informację jako pozytywną skoro poprawa sytuacji klimatycznej i środowiskowej nastąpi kosztem recesji gospodarczej i światowego kryzysu ekonomicznego. Dotychczasowe działania na rzecz ochrony klimatu zakładają bowiem stopniową redukcję emisji CO2 przy jednoczesnej transformacji gospodarek i przemysłu, bez zwiększania bezrobocia czy likwidacji tysięcy miejsc pracy.

Jak wskazywaliśmy w naszym Raporcie o kogeneracji w ciepłownictwie Unia Europejska zakłada:

• redukcję emisji CO2 o 40% do 2030 r.
• poprawę efektywności energetycznej o 32,5% do 2030 r.
• zmniejszenie występowania szkodliwego dla zdrowia zjawiska smogu.

Osiągnięcie tych celów nie będzie możliwe bez realizacji transformacji energetycznej całej gospodarki, jak również zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego i ciepłownictwa. Sytuacje kryzysowe – jak obecna pandemia koronawirusa – nie mogą być traktowane jako wyznacznik redukcji emisji CO2, gdyż są czasowe i nie przełożą się na długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i człowieka.

Kogeneracja szansą dla środowiska naturalnego

Kogeneracja jest, obok rozwoju OZE, jednym z rozwiązań technologicznych wpisujących się w zaostrzone wymogi środowiskowe (np. politykę klimatyczną UE), w tym unijne normy dotyczące emisji gazów. Wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, szczególnie w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza, zużycia wody i zmniejszania ilości odpadów w procesie produkcji energii.

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych wyraźnie podkreśla, że „budowa instalacji kogeneracyjnych to działanie nie tylko z korzyścią dla samych zakładów produkujących prąd i ciepło, ale przede wszystkim dla regionów i społeczności lokalnych". Planowane działania wspierające wychodzenie z kryzysu gospodarek państw Unii Europejskich zakładają finansowanie inwestycji publicznych i dokapitalizowanie przemysłu. Jest to szansa dla sektora elektroenergetycznego i ciepłownictwa na realizację projektów pozwalających na podnoszenie efektywności energetycznej instalacji, ale również spełnianie wysokich norm środowiskowych.

Warto podkreślić, że kogeneracja z roku na rok stanowi coraz istotniejsze narzędzie walki z tzw. niską emisją, wpływając na poprawę jakości powietrza w Polsce, szczególnie na terenach zurbanizowanych. Dlatego tak ważne jest realizowanie kolejnych projektów pozwalających na redukcję emisji w dłuższej perspektywie.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także