Ministerstwo proponuje stworzenie konsorcjum, którego częścią byłby m.in KGHM.

Zdaniem ekspertów, spółka KGHM Polska Miedź mogłaby brać udział w planach rozbudowy elektrowni w Opolu. Ten krok byłby elementem naturalnego zabezpieczenia przed rosnącymi kosztami energii. Na razie jednak są to luźne hipotezy, ponieważ pomysł nie był konsultowany ze spółką.
Projekcja na zużycie energii jest wzrastająca z 2,5 do przeszło 3 TWh i gdybyśmy tak rozsądnie mieli na podstawie prawa uzyskać cenę po kosztach, to dlaczego nie mogłoby być to swego rodzaju naturalne zabezpieczenie tych rosnących kosztów. Ale na razie nikt z nami na ten temat nie rozmawiał i traktuję to jako jeden z wielu newsów w eterze. KGHM jest zarówno dużym konsumentem energii, jak i inwestuje w sektor energetyczny, żeby być bezpiecznym. Projekt rozbudowy elektrowni w Opolu to zbyt duże nakłady, żeby taka firma, jak nasza mogła to udźwignąć- powiedział prezes firmy Herberta Wirtha w czasie gali "TOP 20. Najlepsi menadżerowie na czas kryzysu" tygodnika Wprost.
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotowuje się podobno do stworzenie konsorcjum, którego częścią będzie KGHM oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Ten ostatni miał by być partnerem dla Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) do rozbudowy Elektrowni Opole. Zgodnie z tymi zamierzeniami KGHM nie zrealizuje planów budowy z Tauronem Polska Energia jednostkienergetycznego w Blachowni.
Jeszcze w czerwcu premier przyznał, że rząd będzie brał udział w realizacji elektrowni w Opolu.
Na początku kwietnia PGE oznajmiła, że nie będzie realizować inwestycji związanej z blokami nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jednak D.Tusk okazywał później chęć powrotu do tematu tej inwestycji. PGE wyjaśniała, że zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym wpłynęły negatywnie na efektywność ekonomiczną tej inwestycji.
W lutym 2011 r. PGE Elektrownia Opole zawarła z konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa umowę na realizację dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym, za 9,4 mld zł netto.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- GazetaPrawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-