Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-21
Kaliningrad, kraje bałtyckie i wspólne połączenie energetyczne

Kraje bałtyckie mogą połączyć się z systemem energetycznym Europy, ale z Kaliningradem.

Niemożliwe jest oddzielenie energetyczne od Rosji bez Kaliningradu
Niemożliwe jest oddzielenie energetyczne od Rosji bez Kaliningradu

Trzy kraje bałtyckie nie mogą oddzielić się od rosyjskiej sieci energetycznej bez enklawy w Kaliningradzie i podłączyć się zachodnioeuropejskiego systemu energetycznej – uważa Taavi Veskimagi, szef estońskiego operatora sieci elektrycznej.

Desynchronizacja bałtyckiego systemu energetycznego grozi potencjalnym konfliktem z Rosjanami. Pytanie polega na tym, jakie mają oni opcje w wywieraniu presji na kraje bałtyckie, żeby zrezygnowały z desynchronizacji bez wyrządzenia znacznych szkód dla Kaliningradu – zauważył także Veskimagi w swoim blogu.

Litwa, Łotwa i Estonia, które zostały czlonkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, są połączone z zachodnioeuropejskim systemem energetycznym jedynie kablem biegnącym z Estonii do Finlandii. Utrzymanie stabilności tego systemu skutkuje całkowitą zależnością od Rosji.

Trzy byłe radzieckie republiki zamierzają zainwestować w  więcej połączeń kablowych z Finlandią, Szwecją i Polską, co pozwoliłoby im na uniezależnienie się od rosyjskiego systemu energetycznego do 2020 roku.

Veskimagi przyznał, że 1 sierpnia Rosja dokonała „kilka krótkich testów", które miały oszacować w jakim stopniu system energetyczny Kaliningradu mógłby działać samodzielnie. Rosyjskie ministerstwo energetyki poinformowało, że Rosja nie ma na celu izolacji swego bałtyckiego regionu od całego systemu energetycznego kraju. Sprawdzano jedynie funkcjonowanie sieci po remoncie w podstacji w Sowiecku.

Kaliningradzki system energetyczny nie może działać niezależnie zwłaszcza jeśli Rosja chce budować w regionie elektrownię atomową. Nawet dwie istniejące dwie elektrociepłownie, każda o mocy 450 megawatów, są za duże dla Kaliningradu dla zachowania stabilności systemu, ponieważ brakuje mu rezerw dla regulowania napięcia w sieci – zaznacza Veskimagi.

Nie podziela on optymistycznej oceny litewskiego ministra energii, że obecne testy potwierdzają, iż Rosja zrozumiała strategiczny cel krajów bałtyckich jakim jest podłączenie się do systemu energetycznego Europy.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GazetaPrawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także