Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-10-26
Jasna przyszłość diod LED
Jasna przyszłość diod LED
Jasna przyszłość diod LED
Firmy specjalizujące się w technologiach diod LED prześcigają się w rozwoju i pracowaniu nowych technik, aby sprostać wymaganiom klientów oczekujących na kolejną generację lekkich, elastycznych wyświetlaczy i źródeł światła.

Brytyjska firma Cambridge Display Technology, będącą pionierem na wyspach w technologii organicznych diod LED (OLED) rozpoczęła projekt, którego jednym z założeń jest opracowanie systemu produkcji i zbadanie technik elastycznych wyświetlaczy nowej generacji.

Diody OLED nie dają tak jasnego światła jak standardowe LED, ale ich cechą jest zdolność do samoistnego świecenia, dzięki czemu nie potrzebują dodatkowego źródła światła, przez co są mniejsze, lżejsze i mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. OLED znalazły zastosowanie w segmencie niewielkich urządzeń mobilnych. Dodatkowo diody takie mogą być wytwarzane z wykorzystaniem technologii produkcji drukarek atramentowych.

Oprócz technologii OLED, inżynierowie będą także opracowywać technikę wytwarzania płaskich tranzystorów do zabudowy w płaskich wyświetlaczach, ekranach plazmowych i wyświetlaczach LCD. Wyniki badań mają być znane w połowie 2007 roku.

Jednocześnie niemiecka firma Osram Optical Semiconductor pracuje nad użyciem diod OLED do oświetlania budynków. Jeden ze specjalistów powiedział, że w przyszłości diody te będą stosowane nie tylko w branży urządzeń mobilnych, takich jak odtwarzacze MP3 czy telefony komórkowe, ale także jako ekstremalnie lekkie źródła światła o dużych powierzchniach.

Inżynierowie z Osram opublikowali wstępne wyniki badań, które wskazują, że wydajność białych diod OLED może wynosić 25 lm/W, co stanowi wynik lepszy niż w przypadku konwencjonalnych żarówek (12 lm/W) i porównywalny do lamp halogenowych.

W segmencie standardowych diod LED, amerykańska firma produkcyjna Cree of Durham zademonstrowała niedawno prototyp białej diody LED o wydajności świecenia aż 131 lm/W. Jest jak dotąd najlepszy wynik dla białej diody.

Rynek diod LED, diod laserowych i organicznych OLED bardzo szybko się rozwija. Specjaliści są zdania, że w przyszłości będą to główne źródła światła, stosowane w życiu codziennym, tym samym wypierając tradycyjne żarówki.
Głównym problemem, jaki istnieje w technologii diod OLED, to fakt, że mogą one pracować tylko do temperatury 50 – 60 stopni Celsjusza, co znaczenie zawęża szanse na ich rozwój. Dla porównania diody LED mogą operować przy temperaturach dochodzących do 500 stopni Celsjusza. Specjaliści twierdzą, że z tego powodu diody organiczne raczej nie będą używane do budowy urządzeń oświetlenia, ale do produkcji wyświetlaczy.

Innym czynnikiem wskazującym na nadchodzącą dominację diod LED jest fakt, iż zużywają one nieporównywalnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także