Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-02-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2021-02-18
Jakie narzędzia elektryczne wykorzystuje przemysł?
Jakie narzędzia elektryczne wykorzystuje przemysł?

Przemysł dzieli się na wiele branży, których działania są niekiedy bardzo zróżnicowane. Jednak wiele sektorów łączy konieczność użycia profesjonalnych narzędzi, które wytrzymają panujące w danym zakładzie warunki, będą trwałe, niezawodne i dadzą możliwość uzyskania dużej efektywności przy odpowiednim poziomie ergonomii.

 

Rodzaje narzędzi najczęściej wykorzystywanych w przemyśle

Narzędzi do przemysłu jest wiele, jednak wśród tych najpopularniejszych można wyróżnić modele elektryczne, takie jak:

  • Wkrętaki
  • Klucze
  • Wrzeciona

Oraz akcesoria, które są pomocne przy pracy z elektrycznymi narzędziami montażowymi i pozwalają na zwiększenie możliwości montażowych. Są to np. kable, nasadki czy kontrolery.

 

Elektryczne klucze kątowe
Elektryczne klucze kątowe

 

Narzędzia elektryczne systemów zautomatyzowanych

 

wrzecionaelektrycznewsystemiezautomatyzowanym.jpg

Narzędzia elektryczne wykorzystywane są zarówno do pojedynczych prac, które wymagają działań ze strony operatorów oraz w systemach zautomatyzowanych, gdzie obecne są specjalne sterowniki.

Klucze elektryczne dzielą się na modele proste, kątowe, pistoletowe oraz z otwartą głowicą. Ze względu na wykonywanie prac wymagających dużej precyzji, klucze stosowane w zautomatyzowanych systemach produkcyjnych mają dołączone czujniki kontrolujące moment obrotowy. Nieodpowiednie ustawienia narzędzia wpływają na mniejszą wydajność, a także żywotność montowanych elementów. Skutkiem zastosowania złego momentu obrotowego do danej aplikacji jest luzowanie lub ścinanie śrub, czy nawet uszkodzenie montowanych komponentów i całego urządzenia bądź maszyny.

Wrzeciona elektryczne są narzędziami, które stosuje się w maszynach montażu zautomatyzowanego. W zależności od danej aplikacji systemy są wyposażone w jedno wrzeciono lub w bardziej wymagających przypadkach wykorzystuje się wersje systemów wielowrzecionowych. W tego rodzaju narzędziach moment z jakim dokręcają one komponenty jest odwrotnie proporcjonalny w stosunku do prędkości obrotowej z jaką pracują.

Innym rodzajem narzędzi jest wkrętak elektryczny. Może on funkcjonować jako element samodzielny lub stanowić część ramienia reakcyjnego, które wspomaga pracę użytkownika, chroniąc go przed nadmiernymi wibracjami. Dobór tego narzędzia do konkretnego zastosowania dokonywany jest w oparciu o parametry takie jak prędkość obrotowa, zakres momentu, rodzaj sterownika czy jego waga i wymiary.

Istotnym aspektem jest również bezpieczeństwo pracy z elektroniką, o którym świadczą odpowiednie certyfikaty.

Zaletą wkrętaków elektrycznych jest precyzja, która umożliwia ograniczenie błędów podczas montażu. Ich praca jest powtarzalna - po uzyskaniu określonego poziomu momentu dokręcania, są zatrzymywane. Urządzenia te z powodzeniem służą w zakładach produkcji elektroniki, samochodów oraz sprzętów medycznych.

 

Wkrętak elektryczny na linii montażowejWkrętak elektryczny na linii montażowej

Branże przemysłu korzystające z profesjonalnych narzędzi montażowych

Narzędzia elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu dziedzinach przemysłu. Można je znaleźć na liniach montażowych, przede wszystkim w formie kluczy czy wkrętaków elektrycznych. Narzędzia do montażu spotyka się m.in. w przemyśle lotniczym. Są stosowane zarówno przy konstruowaniu kadłubów samolotów i ich silników, a także są pomocne przy pracach wykończeniowych. W fabrykach samochodów narzędzia montażowe stanowią elementy stacjonarnych systemów lub wykorzystywane są jako przenośny, osobny sprzęt. Z narzędzi elektrycznych korzysta również przemysł lekki, czyli sektor produkcji urządzeń elektronicznych, elektrycznych i innych artykułów codziennego użytku. W tym przypadku liczy się uzyskanie wysokiej jakości połączenia elementów produktów. Narzędzia elektryczne znajdują również zastosowanie w procesach demontażu.

 

Dlaczego warto stosować profesjonalne narzędzia

Profesjonalne narzędzia do zadań przemysłu zapewniają przede wszystkim wysoką jakość przeprowadzanych czynności. Trwałość, jaka je charakteryzuje, odzwierciedla się w efektywności produkcji. Odpowiednie wykorzystanie narzędzi oraz ich regularny serwis zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych przestojów wynikających z uszkodzenia elementów systemu, a co za tym idzie ograniczają koszty związane z naprawą systemów montażu oraz przerwą w pracy. Precyzja i pewność działania wpływają również na bezpieczeństwo operatorów narzędzi.

Te i inne profesjonalne rozwiązania przemysłowe znajdziesz na stronie dystrybutora narzędzi przemysłowych do montażu tj. https://www.pneumat.com.pl/narzedzia-elektryczne-montazowe

Strona jest także sklepem internetowym dla firm, w którym zaopatrują się firmy przemysłowe różnych branż, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Pneumat.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
pneumat.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także