Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-07-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-07-05
Jaką moc paneli fotowoltaicznych na dom wybrać?
Jaką moc paneli fotowoltaicznych na dom wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny będzie najlepsza? Zastanawia Cię, jaka ich ilość będzie optymalna? Inwestycja w fotowoltaikę, choć zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, wymaga jednak pewnych nakładów finansowych. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji całego przedsięwzięcia, warto zastanowić się nad tym, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

 

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom - wiele czynników decydujących

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny będzie najlepsza, przyjrzyjmy się wielkości naszego gospodarstwa: jak duża jest powierzchnia domu, ile osób w nim mieszka. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę także to, ile członków rodziny pracuje w trybie zdalnym. Pandemia koronawirusa spowodowała bowiem, że wiele osób pracuje obecnie zdalnie lub w trybie hybrydowym. To z kolei ma wpływ na zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Według szacunków ekspertów w stosunku do ubiegłego roku zużycie energii w Polsce mogło wzrosnąć nawet o 10%. Nie bez znaczenia są również takie czynniki, jak:

  • powierzchnia, na której planujesz umieścić panele fotowoltaiczne,
  • pora roku,
  • rejon zamieszkania,
  • kąt nachylenia dachu.

Optymalna sytuacja to taka, kiedy dach nie jest narażony na cieniowanie przez inny, sąsiedni obiekt oraz jego nachylenie jest bliskie kątowi - odpowiednio w rejonach południowych 30 stopni a w północnych 40 stopni. W takiej sytuacji system fotowoltaiczny będzie najbardziej wydajny. W przypadku, jeżeli kąt nachylenia dachu będzie drastycznie niższy niż 30 stopni, panele fotowoltaiczne będą produkowały energię wyłącznie w porze letniej.

Dla przykładu, dla niewielkiego gospodarstwa domowego, zamieszkałego przez 4-5 osób, wystarczające może się okazać 10-15 paneli o mocy 380 W.

 

Fotowoltaika - jaka moc ogniw w panelach mono- oraz polikrystalicznych?

Panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne należą do pierwszej generacji paneli fotowoltaicznych. To najczęściej wybierane przez Klientów panele z krystalicznej odmiany krzemu, cechujące się dużą wytrzymałością, skutecznością i wydajnością. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne o jednostkowej mocy w zakresie 380-540W, oraz panele polikrystaliczne o mocy ok. 300 W.

 

Czy warunki atmosferyczne mają wpływ na to, z jakiej mocy fotowoltaiką będziemy mieli faktycznie do czynienia?

Warunki atmosferyczne, takie jak np. liczba dni słonecznych, opady deszczu czy temperatura mogą wpłynąć na faktyczną ilość energii z fotowoltaiki. Działanie paneli fotowoltaicznych jest najbardziej wydajne w okresie od kwietnia do września. Możemy wtedy zaoszczędzić na rachunkach za prąd od 80 do nawet 100%.

 

Energia z paneli fotowoltaicznych - kalkulator

Jeżeli wciąż nie jesteś pewny, co do tego, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom, w którym mieszkasz będzie najlepsza, to zawsze możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Choć pozwoli to na nieco dokładniejsze oszacowanie, jaka moc fotowoltaiki będzie najbardziej optymalna, to jednak zanim zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto skontaktować się z profesjonalistą w dziedzinie fotowoltaiki.

 

Fotowoltaika - kalkulacja w wykonaniu profesjonalistów

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami, które musimy ponieść. Są one zależne m.in. od rodzaju ogniw fotowoltaicznych, ich ilości, mocy, efektywności pracy, czy podatności na awarie. Niemniej jednak, aby inwestycja w fotowoltaikę była naprawdę opłacalna i szybko się zwróciła, trzeba dokładnie obliczyć, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom faktycznie wpisuje się w roczne zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Dzięki temu będziemy można cieszyć się niższymi rachunkami za prąd przez najbliższe kilkadziesiąt lat, nie uszczuplając przy tym naturalnych zasobów ziemi. Określenie optymalnej mocy wymaga profesjonalnego audytu, który wykonujemy przed podjęciem realizacji projektu. Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sm-project.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także