Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-04-08
Jak wygląda w praktyce utylizacja sprzętu elektronicznego?
Jak wygląda w praktyce utylizacja sprzętu elektronicznego?

Utylizacja sprzętu elektronicznego jest koniecznością, a postęp i zwiększona produkcja nowych urządzeń różnego typu wymagają od nas coraz większego zaangażowania w recykling odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Utylizacja elektroniki nie jest jednak zadaniem łatwym i sprostać jej mogą jedynie profesjonaliści, którzy wiedzą, jak utylizować odpady niebezpieczne, a ze zużytych urządzeń skutecznie odzyskiwać cenne surowce.

Jak w praktyce wygląda utylizacja sprzętu elektronicznego i jego recykling?

 

Czemu służy utylizacja sprzętu elektronicznego?

Utylizacja urządzeń elektronicznych ma na celu zneutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko i ludzi substancji zawartych w odpadach elektronicznych. Jednocześnie recykling sprzętu elektronicznego pozwala nam zdobywać ważne surowce do produkcji w sposób mniej szkodliwy dla środowiska. Utylizacja sprzętu elektronicznego (https://www.stenarecycling.com/pl/nasze-uslugi/recykling-materialow/elektronika/) połączona z odzyskiem metali, zwłaszcza metali szlachetnych, tworzyw sztucznych czy szkła to najlepsza metoda pozyskiwania surowców do produkcji nowych ważnych dla nas urządzeń, ale bez nadmiernego eksploatowania naturalnych zasobów i obciążania środowiska zanieczyszczeniami, które powstają np. przy wydobyciu metali z rud. Recykling sprzętu elektronicznego przekłada się też na mniejsze zużycie energii oraz redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Jak przebiega utylizacja elektroniki?

Utylizacja sprzętu elektronicznego to zadanie dla fachowców. Przyjazny środowisku recykling elektroniki jest domeną firmy Stena Recycling, która w Polsce działa aż w 15 lokalizacjach, a we Wschowie prowadzi nowoczesny zakład przetwarzania elektroniki. Recykling elektroniki odbywa się tu z wielką dbałością o kwestie bezpieczeństwa i środowiska, a innowacyjne technologie opracowane przez Stena Recycling pozwalają na odzysk surowców z niemal 90% elektroniki dostarczanej z obszaru całego kraju. Stena Recycling zajmuje się utylizacją sprzętu elektronicznego i odpadów elektronicznych wytworzonych w dowolnym miejscu Polski. Firma pomaga przedsiębiorcom zarządzać odpadami tego rodzaju, tworzy kompleksowe rozwiązania optymalizujące procesy gospodarowania odpadami dla firm, dostarcza pojemniki na odpady, szkoli, a przede wszystkim organizuje odbiór odpadów i ich transport oraz zajmuje się ich recyklingiem. Utylizacja elektroniki w zakładach Stena Recycling odbywa się etapowo – najpierw urządzenia są demontowane i usuwane są z nich odpady niebezpieczne, które trafiają do unieszkodliwienia, następnie z odpadów wyodrębniane są poszczególne surowce: metale, plastiki, szkło, by trafić do przetworzenia, a potem stać się zasobem do produkcji nowych wyrobów. Co ciekawe, Stena Recycling promuje również usługi typu reuse i wszelkie komponenty elektroniczne wyjęte z odpadów, które mogą dalej być użytkowane, trafiają dzięki firmie do ponownego użycia, by przedłużyć żywotność innych produktów.

 

7ffab881964620bb7a54929e6874804f.jpg

 

Co zyskujemy dzięki recyklingowi elektroniki?

Utylizacji sprzętu elektronicznego pozwala skutecznie zabezpieczyć groźne odpady wchodzące w skład urządzeń elektronicznych i zmniejszyć ich ilość na składowiskach. Utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego jest też najlepszym z punktu widzenia troski o środowisko sposobem pozyskiwania surowców do produkcji. Utylizując odpady elektroniczne, oszczędzamy zasoby i ograniczamy emisję zanieczyszczeń. Warto też uświadomić sobie, że bez recyklingu elektroniki ceny wielu urządzeń i sprzętów byłyby zdecydowanie wyższe, a niedostępność niektórych surowców mogłaby stać się poważnym zagrożeniem dla światowej i europejskiej gospodarki.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także