Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-08
Jak poprawić działanie systemów złożonych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Tak zwane systemy złożone, naturalne lub stworzone przez człowieka, są systemami trudnymi do przewidzenia, gdyż łatwo podlegają wpływom czynników zewnętrznych. Kluczowe znaczenie dla nich ma zrozumienie propagacji zaburzeń zewnętrznych, jak np. lokalne zamknięcie na jednym końcu sieci i masowa awaria kaskadowa, do jakiej może ono doprowadzić. Co więcej, nie tylko zrozumienie, ale także możliwość reagowania na zmieniające się okoliczności. Dlatego tak istotne jest zbadanie i zrozumienie wpływu topologii sieci na zbiorczą odpowiedź systemu.

Z tego względu prof. Roland Bouffanais i jego zespół z Singapurskiego Uniwersytetu Technologii i Wzornictwa (SUTD) podjęli badania, których celem było zbadanie zbiorowej zdolności systemu do reagowania na lokalne zakłócenia zewnętrzne. Wyniki, które uzyskali zweryfikowali eksperymentami na zbiorowym zachowaniu robotów lądowych. Ujawniły one, że zbiorowa reakcja na wolno zmieniające się perturbacje wzrasta wraz z liczbą interakcji sieci, ale odwrotnie w przypadku szybko zmieniających się warunków.

Główny badacz, prof. Bouffanais, powiedział: „Biorąc pod uwagę eksplozję rozwoju systemów rozproszonych, badania te pokazują, że dynamiczne okablowanie sieci ma zasadnicze znaczenie dla efektywnych wspólnych operacji w różnych skalach czasowych."

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
advances.sciencemag.org; phys.org;

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :