
Tak zwane systemy złożone, naturalne lub stworzone przez człowieka, są systemami trudnymi do przewidzenia, gdyż łatwo podlegają wpływom czynników zewnętrznych. Kluczowe znaczenie dla nich ma zrozumienie propagacji zaburzeń zewnętrznych, jak np. lokalne zamknięcie na jednym końcu sieci i masowa awaria kaskadowa, do jakiej może ono doprowadzić. Co więcej, nie tylko zrozumienie, ale także możliwość reagowania na zmieniające się okoliczności. Dlatego tak istotne jest zbadanie i zrozumienie wpływu topologii sieci na zbiorczą odpowiedź systemu.
Z tego względu prof. Roland Bouffanais i jego zespół z Singapurskiego Uniwersytetu Technologii i Wzornictwa (SUTD) podjęli badania, których celem było zbadanie zbiorowej zdolności systemu do reagowania na lokalne zakłócenia zewnętrzne. Wyniki, które uzyskali zweryfikowali eksperymentami na zbiorowym zachowaniu robotów lądowych. Ujawniły one, że zbiorowa reakcja na wolno zmieniające się perturbacje wzrasta wraz z liczbą interakcji sieci, ale odwrotnie w przypadku szybko zmieniających się warunków.
Główny badacz, prof. Bouffanais, powiedział: „Biorąc pod uwagę eksplozję rozwoju systemów rozproszonych, badania te pokazują, że dynamiczne okablowanie sieci ma zasadnicze znaczenie dla efektywnych wspólnych operacji w różnych skalach czasowych."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- advances.sciencemag.org; phys.org;

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Możliwość zautomatyzowania procesu lutowniczego
W dobie miniaturyzacji komponentów tradycyjne metody lutowania często zawodzą, zwiększając ryzyko awarii, która podnosi koszty produkcji. Jak...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-