
Wokół grafenu w ostatnich latach skupiono sporo uwagi. Jednak naukowcy wciąż badają niesamowite cechy tego materiału. Najnowsze osiągnięcia nauki otwierają drogę do wykorzystania materiału w budowie następnej generacji laserów, elektroniki oraz czujników.
Naukowcy z Pennsylvania State University zsyntetyzowali z grafenem dwuwymiarowy azotek galu po raz pierwszy w historii za pomocą procesu enkapsulacji. Dzięki temu udało im się nadać dodatkowe właściwości elektroniczne oraz wytrzymałość, którymi cechuje się azotek galu.
Trójwymiarowa forma azotku galu znana jest z tego, że jest półprzewodnikiem posiadającym stosunkowo szerokie pasmo wzbronione, które umożliwia urządzeniom pracę przy relatywnie wyższych napięciach, częstotliwościach oraz temperaturach niż w przypadku wykorzystania do tego celu konwencjonalnych półprzewodników. Osiągnięcie dwuwymiarowej formy azotku galu za pomocą grafenu jeszcze bardziej uwydatnia tę cechę materiałową – według naukowców nawet trzykrotnie.
Naukowcy wykorzystali proces wzrostu grafenu, stosując substrat węglika krzemu, który tworzy idealnie gładką powierzchnię, gdy styka się z innym materiałem. W trakcie tworzenia materiału atomy galu wprowadzone zostały pomiędzy dwie warstwy grafenu, a następnie dodano do nich azot inicjujący reakcję chemiczą, która utworzyła bardzo cienkie warstwy azotku galu w kapsułkach grafenu.
Proces pozwala na zmianę struktury krystalicznej materiału, co otwiera nowe zastosowania w elektronice. Kolejne prace badaczy materiałów dowodzą, że dopiero zaczynamy odkrywać możliwości wykorzystania grafenu w przemyśle.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Monitorowanie korozji w instalacjach ciepłowniczych
Woda w układach ciepłowniczych pełni funkcję nośnika energii. To powszechnie wykorzystywane medium wykazuje określoną agresywność korozyjną w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-