
Gięcie rur to usługa, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nowoczesne, automatyczne giętarki są w stanie uzyskiwać efekt dużo lepszy i dużo bardziej ekonomiczny niż detale metalowe spawane. W wielu branżach estetyka odgrywa duże znaczenie i profesjonalnie pogięte rury pozwalają wykonać detal znacznie ładniej. Wiele firm produkcyjnych zastanawia się czy warto zakupić na własną produkcję giętarki i produkować elementy gięte na własne potrzeby czy lepiej gięcie rur outsoursować?. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Gięcie rur wykorzystywane jest w produkcji niemal każdej branży. Z elementów giętych korzystają firmy transportowe, lotnicze, automotive, meblarskie, spożywcze, rolnicze i inne przemysłowe. Duże serie giętych elementów wykonuje się najczęściej na automatycznych giętarkach, które posiadają wbudowane programy komputerowe, dzięki którym zapamiętują poszczególne detale. Oznacza to powtarzalność oraz niezwykłą szybkość pracy. Warto w tym miejscu odnotować, że rury gięte wychodzące z profesjonalnej giętarki charakteryzują się większą wytrzymałością niż elementy spawane, w których zdarzają się osłabienia w miejscach spawów. Do tego dodać trzeba również opłacalność produkcyjną. Dobra giętarka jest w stanie wygiąć kilka tysięcy elementów dziennie. W przypadku innych metod, w których chcemy uzyskać podobny efekt już nie jest tak kolorowo, a przynajmniej nie tak ekonomicznie.
Czy gięcie rur to same zalety?
Niestety nie jest tak kolorowo. Profesjonalne gięcie rur przede wszystkim wymaga przystosowanego parku maszynowego. Dobra giętarka z trzpieniem podtrzymującym zajmuje kilka metrów długości, a musi mieć jeszcze wolną przestrzeń wokół siebie. Ustawienie maszyny tak, aby swobodnie pracowała w niektórych zakładach produkcyjnych nie jest takie proste. Kolejnym minusem jest spory koszt inwestycji jednorazowej. Profesjonalne giętarki automatyczne z trzpieniem to spory koszt (od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych). Nie jest łatwo ustawić również procesy technologiczne. Nawet doświadczeni pracownicy w zakresie obróbki metali mają często problem ze skutecznym gięciem rur.
Czy opłaca się outsourcing w zakresie gięcia rur?
O komentarz poprosiliśmy Pana Bartosza Gargasewicza, właściciela firmy BG Technology, specjalizującej się w usługowym gięciu rur dla wielu sektorów gospodarki:
Gięcie rur jako usługa to wbrew pozorom ciężki kawałek chleba. Mając dobrze wyposażony par maszynowy jest znacznie łatwiej, ale wdrożenie technologii musi być spójne z innymi operacjami produkcyjnymi. Nie możemy giąć rur nie myśląc o produkcie finalnym. Rury gięte są później spawane, składane, otworowane, malowane, szlifowane. Wykonując usługę musimy mieć tego świadomość. Niewielu operatorów giętarki potrafi tak pracować, by mieć to na uwadze. Z doświadczenia wiemy, że wiele firm, które zakupiły giętarki na swoją produkcję ma problem z ich obsługą. Pomagamy im dostarczając elementy gięte - powiedział Pan Bartosz.
Na pytanie czy firmom produkcyjnym opłaca się stawiać na własną produkcję czy korzystniej jest outsoursować usługi gięcia pan Bartosz odpowiedział:
Produkcja jest dzisiaj droga ze względu na wiele czynników. W większości przypadków firm produkcyjnych bardziej opłaca się zlecić na zewnątrz produkcje elementów giętych a skupić się na tym, na czym dana firma zna się najlepiej - na złożeniu dostarczonych komponentów w gotowy produkt. Wiele firm decyduje się na budowę magazynów czy ekspozycji, a produkcję elementów giętych zleca nam, ze względu na niższe koszty - zakończył Pan Bartosz.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- bgtechnology.com.pl

Czytaj także
-
Obróbka wielkogabarytowa CNC - na czym polega?
Obróbce wielkogabarytowej CNC można poddawać duże elementy wielu rodzajów. Proces ten jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-