
Eksperci szacują, że do roku 2035 globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 70 procent. Ponadto, USA i Chiny będą musiały niebawem wydać po 600 miliardów dolarów na rozwój sieci i infrastrukturę energetyczną. Jakie kroki należy w związku z tym podjąć?
Nie tak dawno temu politycy i ekonomiści przestrzegali przed kurczącymi się zasobami ropy naftowej, obawiając się groźby rychłego kryzysu energetycznego. Wielu ekspertów bliżej przyjrzało się globalnemu sektorowi energii elektrycznej. Rozległe regiony Azji i Afryki wkroczyły w fazę dynamicznego wzrostu, do czego potrzebna jest energia. USA i Europa mają energii pod dostatkiem, ale ich infrastruktura pomięta czasy Thomasa Edisona.
Dobra wiadomość jest taka, że technologie dla modernizacji sieci już istnieją. Przykładowo, GE nawiązało z chińskim XD Electric współpracę, która skupi się na rozwoju i dystrybucji urządzeń wysokiego napięcia. Pozwoli to na automatyzację sieci, efektywny przesył energii od producentów do konsumentów na dużych dystansach oraz modernizację prostszych systemów, tworząc z nich inteligentne sieci nowej generacji. "XD to uznany lider sektora, oferujący wysokiej klasy urządzenia wysokiego napięcia, który pomaga stworzyć w Chinach najnowocześniejszą sieć elektroenergetyczną na świecie", mówi Robert Turko, dyrektor generalny działu dostaw energii w GE Digital Energy. "GE i XD posiadają wzajemnie uzupełniającą się ofertę, planujemy zintegrować urządzenia wysokiego napięcia XD z rozwiązaniami GE z zakresu automatyzacji sieci".
Współpraca odbywać się będzie w formule joint venture. Chińscy klienci zyskają w ten sposób dostęp do produktów GE z zakresu automatyzacji sieci. Poza Chinami, GE dostarczać będzie podstawowych urządzeń wysokiego napięcia znajdujących się w portfolio XD. Zdaniem Roberta Turko, dostęp do technologii XD pozwoli GE rozwinąć skrzydła w sektorze przesyłu i dystrybucji, którego wartość szacuje się na 100 miliardów dolarów. Firma zyska możliwość budowy bardziej wydajnych i niezawodnych systemów w krajach uprzemysłowionych. Będzie mogła tworzyć także solidniejsze systemy elektroenergetyczne w gospodarkach wschodzących, gdzie rośnie zapotrzebowanie ze strony sektorów przemysłowego, wodnego i telekomunikacyjnego, a także ze strony zwykłych obywateli.
John Lavelle, prezes i CEO w GE Digital Energy, twierdzi, że globalne nakłady na modernizację sieci wzrosną w przeciągu kolejnych pięciu lat o dziesięć procent. W samych tylko Chinach rząd planuje przez następne dziesięć lat przeznaczyć 600 miliardów dolarów na infrastrukturę elektroenergetyczną. „Do roku 2035 zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 70 procent. Bogatsi o tę wiedzę możemy już dziś pomóc spółkom energetycznym i klientom przemysłowym zmodernizować ich infrastrukturę elektroenergetyczną," mówi Lavelle.
"Inwestycja w XD Electric to kluczowy element naszej długoterminowej strategii zakładającej stworzenie globalnej marki w sektorze przesyłu i dystrybucji. Planujemy także stać się wiodącym dostawcą rozwiązań dla modernizacji sieci", mówi Dan Janki, prezes i CEO w GE Energy Management.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grayling Poland

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-