
Zabytkowy dźwig portowy, najstarszy symbol Gdańska, został oświetlony przy pomocy najnowszej technologii LED. 15 czerwca o godz. 22.30. obędzie się uroczyste włączenie iluminacji. Jej twórcy, firmy Philips Lighting Poland i Grupa ENERGA, zapraszają mieszkańców i turystów do wspólnego podziwiania nocnej panoramy gdańskiej starówki.
Prace nad wykonaniem iluminacji rozpoczęły się już w ubiegłym roku.
Do oświetlenia zabytku wykorzystano 53 energooszczędne oprawy oświetleniowe Philips, o łącznej mocy 3,5 kW (dla porównania czajnik elektryczny ma moc 2,4 kW, a płyta kuchni elektrycznej 10 kW). Budynek podświetlono światłem o barwie ciepłej za pomocą opraw LED wpuszczonych w grunt. Jego górne partie oświetlone zostały natomiast reflektorami, które podkreślają połacie dachowe oraz akcentują szyb dźwigu.
Prace montażowe przeprowadzili pracownicy spółki ENERGA Oświetlenie, która odpowiada za wszystkie kwestie związane z konserwacją i eksploatacją urządzeń w przyszłości. Iluminacja jest w całości sfinansowana przez firmy Philips Lighting Poland i Grupę ENERGA, które w ramach aliansu strategicznego współpracują w tworzeniu nocnej panoramy Gdańska.
– Efektem współpracy obu firm ma być m.in. rozwój rozwiązań oświetleniowych dla sektora publicznego, które pozwolą na zwiększenie oszczędności w poborze energii. Jedną z nich jest iluminacja gdańskiego Żurawia, będąca jednocześnie przykładem wykorzystania światła w tworzeniu atmosfery miasta i jego promocji – mówi Romuald Wojtkowiak, wiceprezes Zarządu Philips Lighting Poland S.A.
Obie firmy w ramach aliansu strategicznego planują także rozwój nowych usług dla miasta, które będą oparte o smart lighting, czyli inteligentne sterowanie oświetleniem. Polega ono na dopasowaniu intensywności światła do natężenia ruchu drogowego, a także na zdalnym zarządzaniu infrastrukturą oświetleniową.
– Dzięki współpracy z Philips Lighting Poland będziemy w stanie oferować lepsze, bardziej innowacyjne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą ograniczyć koszty, oświetlenia drogowego. To szczególnie ważne dla gmin, dla których wydatki związane z oświetleniem stanowią istotną pozycję w budżetach – mówi Arkadiusz Marat, prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.
Poprawę efektywności energetycznej i jakości oświetlenia ma zapewnić wdrożenie technologii LED Philips oraz mechanizmu białych certyfikatów, wprowadzonych przez Ustawę o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 roku.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ENERGA SA

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
LEDy i systemy sterowania zmniejszą zużycie energii do oświetlenia biur o...
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Philips we współpracy ze Skanska Property Poland, oświetlenie biura z użyciem technologii LED i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-