Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-07-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-07-02
Firma inwestorska Genesis Energy zamierza wejść na rynek PV
Węgierska firma Genesis Energy, działająca do tej pory w branżach: motoryzacyjnej, medycznej, handlu internetowym, obrocie nieruchomościami i usługach finansowych, ma ambitne plany stania się jednym z poważniejszych graczy na światowym rynku cienkowarstwowych modułów solarnych. Plany zarządu przewidują, że do 2010 roku firma osiągnie udział w światowym rynku modułów na poziomie 4-8%. W związku z tym firma planuje otwarcie trzech zakładów wytwórczych, których zdolności produkcyjne mają wynosić 250-300 MWp rocznie.

Pierwszy z zapowiadanych zakładów powstanie kosztem 99,5 mln euro w miejscowości Tatabanya na zachód od Budapesztu. Prace budowlane mają rozpocząć się we wrześniu tego roku i trwać przez 18 miesięcy. Zakład osiągnie pełną wydajność po 6 miesiącach. Rocznie w obiekcie będą powstawać moduły solarne o łącznej mocy 80 MWp.

Kolejne dwie fabryki mają powstać w Hiszpanii i Singapurze. Prace nad hiszpańskim obiektem mają rozpocząć się po upływie od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia inwestycji na Węgrzech, natomiast budowa zakładu w Singapurze kilka miesięcy później. Firma nie poinformowała jakie kwoty pochłoną inwestycje w Hiszpanii i Singapurze. Wiadomo, że Genesis Energy chce pozyskać 3,4 bln forintów z przeprowadzanej właśnie emisji akcji oraz przeprowadzić kolejne emisje w celu sfinansowania obu projektów.

Budowa zakładów na Węgrzech i w Hiszpanii uzyskała wsparcie finansowe ze strony rządów obu państw. Rząd Węgier przeznaczy łącznie na dofinansowanie inwestycji 2 bln forintów, będzie to pomoc bezpośrednia, jak i ulgi podatkowe w kolejnych latach działalności zakładu. Z kolei fabryka w Hiszpanii uzyska dofinansowanie od władz Andaluzji w kwocie 14,7 mln euro, kolejne 15 mln euro mogą przeznaczyć władze państwowe.

Firma planuje osiągnąć pełne moce produkcyjne we wszystkich trzech zakładach w 2010 roku. Wtedy też zdaniem zarządu udział firmy w światowym rynku cienkowarstwowych modułów solarnych osiągnie poziom 4-8%. Węgierski producent zamierza sprzedawać swoje wyroby pochodzące z europejskich zakładów głównie na rynku włoskim i hiszpańskim. Fabryka w Singapurze ma zaopatrywać w moduły rynek azjatycki. Przedstawiciele firmy poinformowali, że prowadzą również rozmowy o wejściu na rynek amerykański.

W swoich zakładach Genesis Energy będzie produkować moduły solarne oparte na krzemie amorficznym z wykorzystaniem technologii cienkowarstwowej. Moduły tego typu, w odróżnieniu od klasycznych konstrukcji, są przezroczyste, dysponują nieco większą sprawnością jeśli instalowane są na dużych powierzchniach, a koszty ich produkcji są o około 40% niższe od rozwiązań klasycznych.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
interfax.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także