Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-09
Energia pierwotna, końcowa, użytkowa – warto wiedzieć
Energia pierwotna, końcowa, użytkowa – warto wiedzieć

Budowanie nowego domu lub jego modernizacja wiąże się z określeniem zapotrzebowania na energię cieplną niezbędną do ogrzania budynku. Na tym etapie zastanawiamy się również, z jakiej metody ogrzewania skorzystać.

 

W większości polskich domów do ogrzewania wykorzystuje się kotły i piece węglowe. Opłacalna alternatywą, może również okazać się gaz ziemny. Jest on jednocześnie rozwiązaniem bardziej ekologicznym, a przy tym równie bezpiecznym i ekonomicznym. W artykułach na temat ogrzewania budynków i ich zapotrzebowania energetycznego często pojawiają się pojęcia energii użytkowej, energii pierwotnej i energii końcowej. Dziś postaramy się je wyjaśnić.

Czym jest energia użytkowa?

Energia użytkowa odpowiada ilości energii, jaka musi być dostarczona do całego budynku, aby osiągnąć w nim wymaganą temperaturę. Rachunek nie uwzględnia między innymi strat ciepła. Energię użytkową, którą nazywa się także użyteczną, określa się w kilowatogodzinach przypadających na jeden metr kwadratowy przez rok.

 

Czym jest energia końcowa?

Jeśli szacujemy efektywność instalacji grzewczej i zapotrzebowanie budynku na energię, bliższym prawdy wskaźnikiem jest energia końcowa. Podobnie jak użytkową opisuje się ją w kWh/m2 w ciągu rok. Parametr określa, jaka ilość energii jest rzeczywiście zużywana w gospodarstwie domowym do ogrzania budynku, ale również wody użytkowej czy powietrza wentylacyjnego. Ponadto, energia końcowa uwzględnia straty poniesione z powodu wytwarzania i przesyłania ciepła wewnątrz domu lub mieszkania.

 

Czym jest energia pierwotna?

Zanim jednak energia trafia do naszego domu, musi zostać wytworzona i przesłana. Dlatego w energetyce funkcjonuje jeszcze jedno ważne pojęcie, którym jest energia pierwotna. Należy ją uznać za sumę energii końcowej oraz nakładów energii poniesionych, by energia końcowa trafiła do gospodarstwa domowego. Do rachunku wliczają się więc koszty wynikające między innymi z wydobycia i transportu paliwa, dzięki któremu powstaje energia. Świadectwa charakterystyki każdego budynku zawierają również zapotrzebowanie na energię pierwotną.

Więcej ciekawych informacji na temat ogrzewania budynku, przede wszystkim przy pomocy energii elektrycznej i gazu można znaleźć na stronie https://poprostuenergia.pl/, gdzie nie brakuje także porad dotyczących oszczędzanie energii i płacenia niższych rachunków.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
poprostuenergia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także