Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-08-23
Budujemy instalację ogrzewania gazowego – gdzie może stanąć zbiornik na gaz płynny?

ameri.png

W Polsce przeważają w domach prywatnych instalacje grzewcze z piecami węglowymi. Węgiel jako tradycyjne paliwo ma wiele wad, a jego zaletą jest cena. Instalację ogrzewania węglowego można zastąpić instalacją gazową na gaz płynny. W takim przypadku najczęściej konieczne jest zainstalowanie na swojej działce zbiornika na paliwo. Gdzie można go umieścić?

 

Dlaczego gaz płynny?

Ogrzewanie domu gazem płynnym ma swoje plusy. To doskonałe źródło energii, a montaż instalacji gazowej nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. LPG, czyli właśnie gaz płynny, nie wymaga organizowania osobnej kotłowni, w której można by składować paliwa. Ogrzewanie gazem płynnym jest też po prostu wygodne, ponieważ system jest bezobsługowy, a instalacja w pełni bezpieczna. Gazem płynnym można zasilać wszystkie gazowe urządzenia, jakie znajdą się w naszym domu.

Niezbędny zbiornik na gaz

Jeśli inwestor wybiera ogrzewanie gazowe, istotna będzie dla niego cena instalacji. Składa się na nią między innymi zbiornik na gaz LPG. Dla potrzeb domu o powierzchni do 150 m2, jak radzi ekspert z firmy AmeriGas, wykorzystywany może być zbiornik o pojemności 2700 l. Trzeba będzie go napełniać średnio dwa razy w roku. Można też, w razie potrzeb i możliwości umiejscowienia zbiornika na działce, zainwestować w zbiorniki o pojemności 4850 l lub 6400 l.

Gdzie może stanąć zbiornik na gaz płynny?

Po zakupie lub wydzierżawieniu zbiornika na gaz płynny należy go jeszcze umiejscowić. Można wybrać zbiornik naziemny, umieszczany na działce na płycie fundamentowej, lub zbiornik podziemny, przystosowany do umieszczenia pod ziemią w wykopach. Ważne jest, aby znalazł się on w bezpiecznej odległości od budynków i innych obiektów użyteczności publicznej. Została ona wyznaczona w §179 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. Warunki umieszczenia zbiornika na gaz płynny przy ogrzewaniu gazowym dotyczą powierzchni działki i poziomu wód gruntowych. Dla właściciela domu liczą się też względy estetyczne.

 

Źródło:
amerigas.pl