Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-27 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-27
Energetyka jądrowa w cenie - Toshiba przejmie Westinghouse

Energetyka jądrowa w cenie - Toshiba przejmie Westinghouse
Wysoką cenę sprzedaży można kojarzyć z wydarzeniami, jakie mają miejsce w ostatnim czasie na światowych rynkach energetycznych. Rosnące ceny surowców naturalnych /ropa gaz/ oraz niepożądany wpływ na atmosferę gazów pochodzących ze spalania węgla spowodowały, że wiele państw zaczyna coraz poważniej rozważać inwestycje w energetykę jądrową. Trend ten spotęgował dodatkowo niedawny spór pomiędzy Ukrainą i Rosją w sprawie dostaw gazu. Na konflikcie tym ucierpiały również państwa Europy Zachodniej, co wzmogło determinację ich rządów do podejmowania inwestycji w zakresie energetyki alternatywnej. Jak nie trudno przypuszczać, w najbliższym czasie może wzrosnąć liczba zamówień na budowę elektrowni jądrowych.
Firma Westinghouse Electric, wystawiona niedawno „pod młotek”, do tej pory należała do brytyjskiego konsorcjum British Nuclear Fuels Plc (BNFL). W związku z ogromnym zainteresowaniem ofertą kupna Westinghouse /ofertę złożyło ponad 15 firm/, za namową N.M. Rothschild & Sons Ltd. BNFL postanowiło wystawić firmę na sprzedaż. Do finału licytacji przeszły cztery firmy: General Electric Co., amerykańska grupa Shaw Group Inc., japońska Toshiba Corp. oraz Mitshubishi Heavy Industries Ltd. Ostatecznie zarząd BNFL wybrał ofertę firmy Toshiba. W roku 1999, konsorcjum BNFL kupiło firmę Westinghouse, wydając na nią 1,1 miliarda dolarów.
Zdaniem korporacji Toshiba jest to dobra inwestycja – nawet zważając na stosunkowo wysoką cenę zakupu. W przypadku sprzyjającej koniunktury (a na to się zanosi) powinien nastąpić szybki zwrot inwestycji.
Wzrost zainteresowania energią jądrową na świecie
Finlandia zdecydowała się na budowę większej ilości elektrowni jądrowych, po tym jak w latach 80-tych Rosja odcięła dostawy gazu na 24 godziny. Podobna sytuacja może dotknąć kraje europejskie na skutek zawirowań politycznych na linii Moskwa – Ukraina.
Andrew Moulder, analityk w Creditsights Inc. z siedzibą w Londynie powiedział, iż „kryzys ukraiński stanie się mocnym argumentem w przypadku decyzji rządów, dotyczącej budowy elektrowni jądrowych. Nacisk na kwestie energetyki jądrowej to dobra wiadomość dla wszystkich firm, związanych z tym sektorem.”
Przewiduje się, że do końca 2030 roku na przedsięwzięcia związane z energią jądrową zostanie wydane ponad 200 miliardów dolarów. W Azji udział energii jądrowej wzrośnie w ciągu 10 lat z obecnych 5 do 8%. Najszybciej rozwijającym się rynkiem są Chiny, które chcą w jak największym stopniu uniezależnić się od gazu i węgla.
Westinghouse Electric stara się o wygranie przetargu na projekt budowy 27 elektrowni jądrowych w Chinach, wart 54 miliardy dolarów. China Daily donosi, że prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2008 roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fobres, bloomberg.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-