W 2012 aktywność transakcyjna inwestorów spadnie w porownaniu do minionego roku

Choć Skarb Państwa wciąż ma znaczące udziały w niesprywatyzowanych lub częściowo sprywatyzowanych spółkach sektora energetycznego (tj. ENEA, ENERGA, ZE PAK oraz PKP Energetyka), planowane jest sukcesywne obniżanie jego zaangażowania kapitałowego.
W przypadku ENEA zamierza się sprzedać należący do Skarbu Państwa pakiet 51% akcji poznańskiej spółki inwestorowi branżowemu. Możliwa jest także prywatyzacja spółki na drodze publicznej oferty akcji. Ponowne intensyfikacja procesu prywatyzacyjnego będzie miała miejsce po wyłonieniu zwycięzcy przetargu na budowę nowego bloku węglowego w Elektrowni Kozienice.
MSP planuje prywatyzację Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. w formie oferty publicznej w I kw. 2012 r.. Jednak sytuacja na rynkach finansowych może uniemożliwić te plany. Mimo to ZE PAK S.A. nie przestał się rozwijać i na początku 2012 złożył oferty wiążące na zakup po 85% akcji spółek Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. oraz Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. W tym przetargu rywalem spółki jest Społem Plus Sp. z o.o.. Jest to podmiot kontrolowany przez izraelsko-amerykański kapitał, który może zainwestować w polski sektor energetyczny ok. 1 mld PLN.
Prywatyzacja PKP Energetyka jest planowana na 2012 r. i miałaby się odbyć poprzez giełdę.
Po sukcesie prywatyzacyjnym Warszawy także inne miasta (Radom, Lublin i Olsztyn) planują sprzedaż dystrybutorów ciepła. Jedną z pierwszych, możliwych do zrealizowania transakcji jest, zaplanowana na 2012 r., sprzedaż Zakładów Energetyki Cieplnej Katowice S.A. należących do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
W 2011 r. wiele polskich firm surowcowych zainteresowało się sektorem energetycznym. PGNiG kupiło w sierpniu aktywa ciepłownicze Vattenfalla w Warszawie, Kompania Węglowa potwierdziła budowę elektrowni węglowej, KGHM zwiększył udziały w akcjach Taurona do 10,39%, a PKN Orlen w pierwszym kwartale 2012 r. zadeklarowała wybór wykonawcy elektrowni we Włocławku.
Kulczyk Investments planuje budowę wiodącej grupy energetycznej z 15-20% udziałem w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Spólka jest już właścicielem Polenergii i KI Energy Trading. W ubiegłym roku Kulczyk Investments starał się o przejęcie pakietu kontrolnego ENEA oraz dokonał zakupu Elektrociepłowni Nowa Sarzyna Sp. z o.o.
Zagraniczne podmioty zainteresowane polskim rynkiem energetycznym to m.in. francuskie grupy EDF i GDF (w ubiegłym starały się o przejęcie pakietu kontrolnego w ENEA S.A.), fiński koncern energetyczny Fortum oraz niemiecki STEAG AG (za pośrednictwem polskiej spółki zależnej SFW Energia Sp. z o.o. nabył w ubiegłym roku udziały w Elektrociepłowni Iława) czy należący do grupy najbogatszych czeskich przedsiębiorców Energetický a Prumyslový Holding (w ubiegłym roku starał się m.in. o przejęcie ENEA oraz ENERGA).
Potrzeby inwestycyjne polskiego sektora stają się coraz pilniejsze i tak duże, że tylko firmy o dużym kapitale realizujące strategię konsolidacji rynkowej będą w stanie je zaspokoić. Jednak prognozuje się, że w 2012 r. aktywność transakcyjna inwestorów nie będzie tak intensywna jak w latach 2010-2011, jednak niedaleka przyszłość przyniesie dalsze zmiany własnościowe w polskiej energetyce.
Podsumowanie 2011 r.
Łączna wartość transakcji w sektorze energetycznym w Polsce w 2011 r. wynosi ok. 11,5 mld PLN, wobec 12 mld PLN uzyskanych w 2010 r. ( liczba nie uwzględnia transakcji przejęcia ENERGA przez PGE zablokowanej przez UOKiK).
Wartość trzech największych transakcji w sektorze stanowiła blisko 70% ich łącznej wartości. Vattenfall okazał sie kluczowym sprzedającym na rynku. Kupujący to gracze branżowi, którzy konsolidowali rynek lub, ci którzy realizowali strategię rozwoju opartą na wykorzystaniu synergii pomiędzy swoją dotychczasową działalnością a sektorem energetycznym.
Trzy największe transakcje na polskim rynku energetycznym:
- Tauron Polska Energia S.A kupił 99,98% akcji Górnośląskiego Zakładu Energetycznego S.A. od koncernu Vattenfall. Wartość akcji przekraczała 3,6 mld PLN;
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. nabyło 99,98% akcji Vattenfall Heat Poland S.A. za kwotę blisko 3 mld PLN.
- Dalkia Polska S.A Trzecią kupiła w procesie prywatyzacyjnym pakiet 85% akcji SPEC S.A. od Miasta Stołecznego Warszawa. Wartość transakcji wynosiła ponad 1,4 mld PLN.
Sprzedaż GZE na rzecz Tauron można uznać za jedną z największych transakcji na rynku energetyki w Polsce od kilku lat. Choć wśród transakcji z 2010 r są projekty, których wartość przekracza 1 mld euro, jednak nastąpiły one przez Giełdę, a nie w transakcji prywatnej do jednego podmiotu. Jeszcze wyższa byłaby wartość transakcji przejęcia ENERGA przez PGE (1,9 mld EUR) jednak z uwagi na stanowisko UOKiK jest ona czysto teoretyczna.
Pozostałe ważne transakcje w polskim sektorze energetyki w 2011 r.
- sprzedaż przez Giełdę 11,9% akcji Tauron, Skarb Państwa uzyskał 1,3 mld PLN
- odkupienie przez ENERGA mniejszościowych pakietów akcji ENERGA – Operator oraz ENERGA – Elektrownie Ostrołęka od Skarbu Państwa za kwotę łącznie 590 mln PLN.
- SNET zdecydował o sprzedaży ENEA pakietu kontrolnego w elektrociepłowni EC Białystok za kwotę 350 mln PLN.
- Kulczyk Holding stał się właścicielem Elektrociepłowni Nowa Sarzyna za sumę 300 mln PLN kupując spółkę od AEI.
- Fortum przejęło po 85% akcji w Zespole Elektrociepłowni Bytom i Elektrociepłowni Zabrze za łączną kwotę 82 mln PLN,
- JSW nabyła 85% PECu Jastrzębie za sumę 140 mln PLN.
Specyficzną transakcją, acz związaną blisko z sektorem, było przejęcie Towarowej Giełdy Enegii przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie za 180 mln PLN.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nowa Energia

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Dostępne dotacje unijne i kryteria aplikowania na lata 2021-2027
Jak rozpocząć współpracę z partnerami zagranicznymi i przekuć nasz pomysł na działanie o skali międzynarodowej? Czy istnieją rozwiązania...
-
-