Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-11
Elektrownie gazowe na horyzoncie
Elektrownie gazowe na horyzoncie
Elektrownie gazowe na horyzoncie
Firmy energetyczne rozważają budowę w Polsce elektrowni gazowych zasilanych gazem ziemnym. Zainteresowanie tym tematem potwierdza Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Polska energia elektryczna w przeszło 90 procentach pochodzi z węgla. Sytuacja na europejskim i światowym rynku pokazuje, że będziemy zmuszeni do zwiększenia udziału innych źródeł, jak choćby Gaz ziemny. Wpływ mają na to trzy główne czynniki: spodziewany wzrost zapotrzebowania na energię, regulacje środowiskowe dotyczące emisji CO2 oraz ubytek mocy w polskim systemie elektroenergetycznym.

PGNiG potwierdza że otrzymał klika zapytań w sprawie dostarczania gazu do konkretnych lokalizacji. Trwają analizy dotyczące projektów budowy elektrowni gazowych. „Analizujemy sprawę. Na razie mowa o potencjalnym zapotrzebowaniu rządu kilkuset milionów metrów sześciennych gazu.” – powiedział Tomasz Karaś, dyrektor departamentu strategii PGNiG.

Również samo PGNiG rozważa inwestycje w sektorze energetycznym. Jak dotąd, budowę elektrowni gazowej o mocy 600 megawatów zapowiedział PSE Operator. Wśród kolejnych potencjalnych inwestorów wymienia się Polską Grupę Energetyczną (PGE) oraz RWE Stoen.

Eksperci wskazują, że decyzje dotyczące budowy elektrowni gazowych, inwestorzy uzależniają od decyzji dotyczącej obowiązku kupowania przez polską energetykę uprawnień do emisji CO2. Istnieje szansa, że nie będziemy zmuszeni po 2012 roku kupować 100 procent takich uprawnień. Stosowne ustalenia powinny być znane do końca tego roku. Dzisiaj, koncerny energetyczne większość wymaganych uprawnień do emisji CO2 otrzymują za darmo.

Obowiązek zakupu 100 % uprawnień oznaczałby dla elektrowni węglowych znaczący wzrost kosztów wytwarzania. Jednocześnie elektrownie gazowe stałyby się bardziej opłacalne, ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla. Dodatkową zaletą elektrowni gazowych są niższe w porównaniu do elektrowni węglowych koszty realizacji inwestycji oraz krótszy o niemal połowę czas budowy. Cały cykl inwestycyjny w przypadku elektrowni gazowej trwa około 4 lata podczas, gdy węglowej 7 lat. W dodatku, elektrownie gazowe mają bardzo dobre własności regulacyjne i doskonale nadają się do pracy szczytowej.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także