Jej zadaniem będzie m.indostarczenie do zakładów wody grzewczej i pary technologicznej

W niedługim czasie spółka Elektrownia Puławy, (50 proc. udziałów ma Grupa Azoty Puławy, a drugą połowę PGE GiEK), szykuje się do przedstawienia wniosku o pozwolenie na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 800-900 MW.
Jednostka zostanie wybudowana bardzo blisko zakładów azotowych. Jej głównym zadaniem będzie dostarczenie do zakładów wody grzewczej i pary technologicznej a także odprowadzanie mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
- Elektrownia Puławy wkrótce wystąpi do Starostwa Powiatowego w Puławach z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę elektrowni We wtorek odbyło się spotkanie informacyjne z udziałem zainteresowanych stron oraz głównego projektanta, na którym omówiono projekt Elektrowni Puławy, jak również zakres niezbędnych prac administracyjnych - powiedział Marek Sieprawski, rzecznik spółki Elektrownia Puławy.
Potem konieczne będzie także otrzymanie pozwoleń na realizację inwestycji towarzyszących takich jak przyłączenia do sieci gazowej i przesyłowej oraz infrastruktury drogowej.
Niezbędna jest także pozytywna decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji. W Elektrowni Puławy trwa właśnie kompletowanie formalnych załączników do wniosku, (m.in. raport o oddziaływaniu na środowisko).
Wciąż nie została także rozstrzygnięta kwestia skargi złożonej do Sądu Okręgowego w Lublinie przez konsorcjum Abener Energia (Hiszpania), Teyma (Hiszpania), Mitsubishi Heavy Industries (Japonia). Skarży ona niekorzystny wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.
- Konsorcjum w odwołaniu do KIO kwestionowało decyzję zamawiającego, który nie zakwalifikował go do przetargu Sąd poprosił konsorcjum o dostarczenie kolejnych dokumentów i czeka na ich przedstawienie. Z punktu widzenia terminowej realizacji inwestycji ma to charakter drugorzędny. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy. Elektrownia Puławy przygotowała już wstępną specyfikację istotnych warunków zamówienia, która jest potrzebna do zaproszenia zakwalifikowanych wykonawców do złożenia ofert wstępnych - przyznał Sieprawski.
Wnioski o dopuszczenie do postępowania 22 października ubiegłego przedstawiło dziesięciu wykonawców (Konsorcjum: Abener Energia (Hiszpania), Teyma (Hiszpania), Mitsubishi Heavy Industries (Japonia); Konsorcjum: Budimex, Tecnicas Reunidas (Hiszpania), Gama (Turcja); Konsorcjum: China Gezhouba Group Company, Guandong Electric Power Design Institute; Cobra Instalaciones y Servicios (Hiszpania); Duro Felguera (Hiszpania) )
19 lutego 2013 r. do przetargu zostało zakwalifikowanych 5 podmiotów:
1. Alstom Power (Polska)
2. Konsorcjum: Siemens (Polska), Siemens Oesterreich, Siemens Switzerland
3. Konsorcjum: Mostostal Warszawa, Ansaldo Energia (Włochy)
4. Konsorcjum: General Electric International, Iberdrola (Hiszpania)
5. Konsorcjum: SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin, SNC-Lavalin Constructors (dwa ostatnie Kanada)
Konkurs na wykonawcę Elektrowni Puławy powinien zakończyć się do końca 2013 r. Przewidywany termin rozpoczęcia prac to przełom 2014 i 2015 r. Na realizacje inwestycji wykonawca będzie miał 36 miesięcy. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 3 mld zł. Przetarg będzie prowadzony zgodnie z procedurą negocjacyjną, a ustalone wadium wynosi 30 mln zł.
W postępowaniu ma zostać wybrana oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem następujących kryteriów: cena (5 proc.) oraz kryterium techniczno-ekonomiczne (95 proc.). PGE GiEK Grupa Azoty Puławy posiadają po 50 proc. udziałów w Elektrowni Puławy, przy czym - z racji swoich kompetencji energetycznych - rolę wiodącą w projekcie ma PGE. Dla zapewnienia realizacji projektu, jak i przyszłej eksploatacji elektrowni, spółki zawarły stosowne umowy, określające stosunki właścicielskie, szczegóły finansowania projektu oraz umowy odbioru energii i ciepła przez Grupę Azoty Puławy począwszy od 2018 r. – wyjaśniają przedstawiciele spółki.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Stan polskich sieci elektroenergetycznych
Infrastruktura sieci elektroenergetycznych w Polsce jest dziś w dużym stopniu przestarzała. Jej możliwości przesyłowe nie pozwalają na rozwój...
-
-
-