
Naukowcy stworzyli ostatnio najcieńsze na świecie, druty elektryczne. Przypominają kształtem igłę i mają półprzewodnikowy rdzeń. Składa się on z miedzi oraz siarki (chalkogenku), a otaczają go diamondoidy. Tworzą one izolującą powłokę. Ich niewielki rozmiar jest istotny, ponieważ materiał, który występuje tylko w jednym lub dwóch wymiarach, taki jak druty, płytki wielkości atomowej, może mieć różne, niespotykane własności.
Nowy rodzaj nanodrutów
Zaczęto od jak możliwie najmniejszych diamondoidów. Mają strukturę klatkową składającą się z węgla i wodoru. Występują w ropie naftowej, a w laboratorium są z niej uzyskiwane, następnie segregowane pod względem rozmiaru i kształtu. Pomiędzy nimi istnieją wiązania van der Waalsa.
Każdy atom węgla jest połączony z atomem siarki, ten z kolei wiąże się z jonem miedzi. To tworzy tzw. nanodrutowy blok. Bloki przysuwają się za pomocą siły wiązań van der Waalsa między diamondoidami i przyłączają na wierzchołku nanodrutu. Działanie to przypomina budowanie z klocków LEGO.
Diamondoidy wykorzystano już do stworzenia jednowymiarowych drutów. Zawierały kadm, cynk, srebro, żelazo. Niektóre z nich można było zobaczyć bez użycia mikroskopu. Badano ich reakcje w różnych rozpuszczalnikach czy karboranach.
Takie druty przypominają materiały używane w optoelektronice np.: LED, piezoelektryczne generatory energii, które zmieniają energię mechaniczną w elektryczność.
Ten wynalazek może zostać użyty do wytwarzania energii. Umożliwia także stworzenie nowatorskiego materiału z niespotykanymi własnościami elektrycznymi i fizycznymi.
(AB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sci-news.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Monitorowanie korozji w instalacjach ciepłowniczych
Woda w układach ciepłowniczych pełni funkcję nośnika energii. To powszechnie wykorzystywane medium wykazuje określoną agresywność korozyjną w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-