Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-05-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-05-26
Dlaczego powinieneś zaopatrzyć się w opaski ślimakowe?
Dlaczego powinieneś zaopatrzyć się w opaski ślimakowe?

Większość z nas wie, że w wielu przypadkach, gdy pojawia się potrzeba połączenia ze sobą kilku luźnych elementów – na przykład kabli – najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie opaski zaciskowej, czyli tzw. trytytki. Są jednak sytuacje, w których zwykła opaska zaciskowa nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Wówczas konieczne może się okazać zastosowanie specjalnej jej odmiany, czyli opaski ślimakowej.

 

Czym właściwie są opaski ślimakowe?

Opaski ślimakowe w niektórych środowiskach lepiej znane są jako cybanty – jest to jednak mylące, jako że tym samym mianem określa się inny element zaciskowy – obustronnie nagwintowane U z poprzeczką i dwoma nakrętkami. O ile jest ono przydatne, opaski ślimakowe zazwyczaj sprawdzą się zdecydowanie lepiej ze względu na swój okrągły kształt. Jak najprościej opisać opaski ślimakowe? To takie trytytki, tylko... na śrubę. Zaciskanie odbywa się nie przez ręczne zaciąganie jednego końca po wsunięciu go w mechanizm na drugim końcu, ale przez dokonywanie tego za pomocą śrubokręta – zazwyczaj krzyżakowego. Może się wydawać, że to niepotrzebna komplikacja, jednak wcale tak nie jest. Dzięki takiej konstrukcji, po pierwsze, możliwe jest uzyskanie silniejszego zacisku, a po drugie, być może ważniejsze, nie jesteś już ograniczony jedynie do ruchu w jedną stronę. Opaski ślimakowe można bowiem zaciskać i luzować dowolną ilość razy, obracając śrubką w jedną lub drugą stronę.

 

Do czego mogą się przydać opaski ślimakowe?

Należy wspomnieć, że opaski ślimakowe standardowo wykonane są ze stali. Przykładowo, te dostępne w kategorii https://opaskikablowe.pl/opaski-slimakowe-stalowe sklepu internetowego Opaski Kablowe, powstały z wytrzymałej stali sprężynowej/narzędziowej W1, dodatkowo cynkowanej galwanicznie na mechanizmie i śrubie, by uchronić je przed korozją. To zapewnia im większą odporność na obciążenia, niż miałoby tworzywo sztuczne. Dzięki temu wzmocnieniu bez strachu możesz je wykorzystać np. do przymocowania gumowego węża ogrodowego do kranu. Zaledwie kilka obrotów śrubką i najwyższe nawet ciśnienie wody w instalacji nie zerwie go. Podobnie dobrze sprawdzą się przy mocowaniu węży samochodowych. Typowo profiluje się i wygładza ich krawędzie, co zdecydowanie redukuje szansę uszkodzenia zaciskanych rur i innych cylindrycznych obiektów.

 

art2-maj2024-freepik-16.jpg

 

Jaki rozmiar opaski ślimakowej wybrać?

Oczywiście wszystkie opaski ślimakowe, ze względu na swoją konstrukcję, mają pewien zakres średnic, które są w stanie objąć. Zwykle jest to około 20 mm różnicy między najmniejszą a największą, co wynika z długości śruby, która ostatecznie zostanie wkręcona w całości. Dla najlepszego mocowania wybierz taki rozmiar cybantu, by zaciskany obiekt miał średnicę mniej więcej w połowie oferowanego zakresu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o niepewny zacisk. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy opaska ledwie zaczęła się zamykać lub zaczęło brakować gwintu. 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
opaskikablowe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także