
Fotowoltaika przeżywa obecnie boom. W 2019 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 1 GW. Dla porównania, jeszcze w 2016 roku moc fotowoltaiki wynosiła zaledwie 100 MW, czyli dziesięciokrotnie mniej niż obecnie. Pod względem rozwoju tego sektora OZE znajdujemy się na piątym miejscu w Europie. Dlaczego Polacy pokochali fotowoltaikę?
Fotowoltaika to lek na rosnące ceny energii
Statystyki dotyczące cen energii w Polsce są zatrważające. Według GUS, przez 15 ostatnich lat wzrosły one o ponad 130%. Początek 2020 roku przyniósł kilkunastoprocentowe wzrosty, ale operatorzy energetyczni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i wiele wskazuje na to, że 1kWh prądu znów zdrożeje. Nic więc dziwnego, że rodacy szukają rozwiązania, które pozwoli im bez strachu sprawdzać rachunki z energetyki.
Jak dowodzą przykłady z zagranicy, może nim być właśnie fotowoltaika. W Niemczech, najtańszy prąd pochodzi właśnie z elektrowni słonecznych. Tuż obok elektrowni wiatrowych na lądzie, jest to naj opłacalniejsze źródło energii, dlatego nasi zachodni sąsiedzi chcą zwiększyć moc posiadanych instalacji do 98 GW do 2030 roku.
Choć nam wciąż daleko do takiego wyniku, już na koniec 2020 roku możemy osiągnąć 3 GW energii z fotowoltaiki.
Spadające koszty fotowoltaiki
Nie bez znaczenia dla tak dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce i na całym świecie są spadające koszty związane z zakupem i montażem paneli słonecznych.
Jeszcze kilkanaście lat temu za 1 kW instalacji trzeba było zapłacić w granicach nawet kilkunastu tysięcy złoty. Wszystkie raporty jednoznacznie wskazują na to, że ceny fotowoltaiki drastycznie spadły. W zależności od opracowań mowa o zniżce rzędu 60-80%. Obecnie w Polsce można znaleźć firmy, które oferują instalację w cenie ok. 4000 - 5000 zł za 1 kW i to wraz z montażem.
Tym samym bariera w postaci astronomicznych cen zaczęła znikać, gwarantując dostęp do tej technologii szerokiemu gronu zainteresowanych.
Dopłaty bezpośrednie i ulgi
Gdy już o kosztach fotowoltaiki mowa, należy jeszcze wspomnieć o zachętach finansowych ze strony państwa, które również odegrały ogromną rolę w rozwoju energetyki słonecznej w Polsce.
Tylko w latach 2014-2020, w ramach regionalnych programów operacyjnych, na rozbudowę tego sektora przeznaczono 4 mld zł. Stale też pojawiają się nowe projekty, tak ogólnopolskie, jak i regionalne, mobilizujące odbiorców energii elektrycznej do instalowania fotowoltaiki. Co istotne skorzystać z nich może niemal każdy podmiot - m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorstwa (MŚP i duże firmy), spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a nawet uczelnie czy związki wyznaniowe.
Wsparcie przyjmuje różne formy, tak, aby każdy z podmiotów mógł znaleźć coś dla siebie. Dostępne są zatem bezzwrotne dotacje (np. program “Mój prąd”, “Czyste powietrze”), niskooprocentowane pożyczki (m.in. program “Energia Plus”,“Czyste powietrze, “Słoneczne dachy”), a także ulgi podatkowe (tzw. ulga termomodernizacyjna).
Większa świadomość ekologiczna
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym kryterium jest kwestia ochrony środowiska. Polacy z roku na rok wykazują się coraz większą troską o jakość powietrza, którym oddychają. Ekologia staje się dla nich ważnym elementem codzienności.
Według badania IBRiS na temat odnawialnych źródeł energii, aż 66% Polaków byłoby skłonnych ponieść dodatkowe koszty, jeśli przyniosłoby to korzyść dla środowiska. Jednocześnie, źródłem energii, na który należy kłaść największy nacisk według badanych jest właśnie fotowoltaika - uważa tak aż 37% z nich.
Źródeł informacji na temat energetyki solarnej, jest coraz więcej, przykładem może być choćby: https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/. Fotowoltaika staje się zagadnieniem coraz lepiej rozumianym i coraz częściej stanowi pierwszy wybór dla osób, którym zależy na uniezależnieniu się od tradycyjnej energetyki i ochronie środowiska. Dynamiczny rozwój sektora dowodzi, że również i Polacy dostrzegli tkwiący w fotowoltaice potencjał.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- enerad.pl

Czytaj także
-
Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w...
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-