Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-08-31
Dlaczego automatyzować produkcję?
Dlaczego automatyzować produkcję?

Czwarta rewolucja przemysłowa jest już faktem. Jest to proces o zasięgu globalnym, zatem nadszedł czas, by rodzimi malkontenci wreszcie spojrzeli na automatyzację tak, jak na to naprawdę zasługuje, z uznaniem. Przypomnijmy, że przemysł 4.0 to nie fanaberia, to przepustka do bram światowych rynków. Oczywiście nikt dzisiaj nie zmusza przedsiębiorców do aż takiej ekspansji, jednak dobrze jest pomyśleć o następcach. Zresztą, jak uczy doświadczenie, nawet najzagorzalsi sceptycy zmieniają zdanie po zapoznaniu się z możliwościami Industry 4.0.

 

Powody, dla których warto inwestować w automatyzację

Bardzo prawdopodobne, że wiedza na ten temat zebrana w jednym bloku tekstowym, jest mniej wyrazista. Łatwiej jest się pogubić lub przeoczyć to, co najistotniejsze.

Spróbujmy zatem uporządkować informacje, dzieląc je pod kątem zastosowań automatyzacji w przemyśle.

 

Świadomość procesów produkcyjnych

Jest to warunek sine qua non powodzenia całego przedsięwzięcia noszącego miano przemysł 4.0.To źródło, z którego wszystko bierze swój początek.

Mówimy tu o oczach, uszach, dotyku maszyn i urządzeń, innymi słowy o sieciach czujników instalowanych w obrębie produkcji. Bez nich roboty przemysłowe są praktycznie bezużyteczne. Natomiast z nimi wspomniane roboty są w stanie czynić cuda.

Posłużmy się wizualizacją. Czujniki (sensoryka) odbierają wszystkie sygnały z otoczenia, szybkość przemieszczania się detali na taśmach, gdzie są, na jakiej wysokości, jakie panują warunki otoczenia (wilgotność, temperatura, ciśnienie) i wiele innych. Jednym słowem, operator uzyskuje dostęp do informacji, które do tej pory stanowiły wiedzę tajemną. Dzięki temu każda anomalia w procesie produkcji od razu zostaje zdiagnozowana i usunięta. Jest to możliwe, ponieważ już projektowanie maszyn przemysłowych jest podporządkowane tej idei.

 

Przewidywalność na podstawie analizy zdarzeń przeszłych

Zebrane dane nie giną bynajmniej w odmętach historii. Podlegają gromadzeniu i analizie. Na tej podstawie ustala się przeszkody, które miały miejsce w przeszłości i planuje się przyszłe zdarzenia pozbawione zweryfikowanych mankamentów. W ten sposób przedsiębiorca ma pewność, że nowa budowa linii produkcyjnych będzie pozbawiona wad zaistniałych we wcześniejszych projektach.

Oczywiście diagnostyka oraz analiza obejmuje także już istniejące instalacje techniczne, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej liczby czujników i punktów koordynacji. Całość określana jest jako utrzymanie ruchu (predictive maintenance).

 

Przewidywalność, powtarzalność i precyzja

Automatyka przemysłowa opiera się między innymi na założeniu, iż wszystko, co się wydarzy na hali fabrycznej, zostaje wcześniej zaplanowane i zaprogramowane. Właściwości materiałów, wymiary, przebieg i kolejność faz obróbki, kompletne dane podawane przez biuro konstrukcyjne muszą znaleźć odzwierciedlenie w programach nadzorujących wytwarzanie. Naturalną konsekwencją tych działań jest przewidywalność tego, co się wydarzy oraz precyzja wykonania poszczególnych detali. Dodajmy, że bez względu na długość serii, wszystkie wyroby będą spełniały te same wymogi jakościowe. Ostatni będzie lustrzanym odbiciem pierwszego.

 

Bezpieczeństwo

Budowa maszyn produkcyjnych w programie przemysł 4.0 bezwzględnie wymaga certyfikacji CE maszyn. Wymóg znajduje swoje uzasadnienie zarówno z punktu widzenia zabezpieczenia toku produkcji, jak i pracowników. W przypadku tych ostatnich szczególną ostrożność powinien wykazać przemysł ciężki z uwagi na gabaryty przetwarzanych materiałów.

Wizja, w której wszystko w przedsiębiorstwie od początku przebiega zgodnie z przewidywaniami, wydawała się do tej pory idyllą. Dzisiaj jest stanem faktycznym. Paradoksalne, nie wszystko już zależy od maszyn, pora na działania producentów.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
imi-polska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.