Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-29 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-29
Co to jest MEJ?

Co to jest MEJ?
Podczas międzynarodowej konferencji "NNO3city - innowacje w roli głównej", zorganizowanej w Gdańsku dyskutowano na temat kompaktowych elektrowni jądrowych, o mocy około 50 megawatów, schowanymi w ziemi. Istnieją już także technologie gwarantujące ich bezpieczeństwo. Prace nad tym projektem od dawna trwają w Stanach Zjednoczonych.
Takie własne małe elektrownie jądrowe mogą mieć większe miasta, rafinerie czy inne zakłady przemysłowe. Technologia małych reaktorów jest znana i rozwijana na świecie już od dziesięcioleci. Na początku takie urządzenia były wykorzystywane do napędu okrętów atomowych i lodołamaczy. Nie powinno być zatem problemu z używaniem ich na lądzie. Reaktor, dający ciepło do wytwarzania pary poruszającej generatory, jest umieszczony w ziemi, na głębokości do kilkudziesięciu metrów. Wytwornice prądu, czyli turbiny, są montowane na powierzchni.
W Pomorskiem możliwe jest powstanie kilku podziemnych elektrowni jądrowych. Wytwarzałyby one prąd np. na potrzeby Gdańska czy rafinerii. Reaktory mogą być zlokalizowane nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca odbioru elektryczności i bezpośrednio zasilać odbiorców. Dzięki czemu unikniemy, przynajmniej na razie, budowania drogich, nowoczesnych linii przesyłowych.
Oprócz technologii MEJ w Pomorskiem można instalować innego rodzaju niewielkie generatory w systemie tzw. kogeneracji rozproszonej. Wtedy wykorzystywałoby do tego celu odnawialne źródła energii, np. biomasę, biogaz. W niedalekiej przyszłości każdy będzie miał w domu elektrownię na paliwo ekologiczne. Pomorscy naukowcy kończą prace nad takim urządzeniem. Mikroturbina już jest testowana w IMP PAN.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Dziennik pomorski

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-