Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-13
Brytyjska spółka testuje nową baterię

Spółka REDT zamierza wykorzystać ogniwa wanadowe do przechowywania energii

Testowana technologia umożliwi magazynowanie nadwyżek energii
Testowana technologia umożliwi magazynowanie nadwyżek energii

Nowatorski projekt spółki Renewable Energy Dynamics Technology Ltd. (REDT) został już nawet dofinansowany przez brytyjski rząd. Firma zamierza wykorzystać ogniwa wanadowe do przechowywania energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe na szkockiej wyspie Gigha.

Koszt tej inwestycji opiewa na sumę 2,5 mln funtów i przewiduje budowę akumulatora o pojemności nawet 75 tys. litrów kwasu siarkowego. Wanad będzie pełnił w nich funkcję utleniacza. Miałyby one posłużyć do przechowywania energii wygenerowanej przez turbiny wiatrowe funkcjonujące na wyspie.

Szkocka wyspa Gigha jest połączona ze stałym lądem kablem energetycznym, którego zdolność zdolność przesyłowa nie jest zadowalająca. Nie pozwala on na przesyłanie całości nadwyżki energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe. W konsekwencji duża część energii marnuje się.

Testowana technologia umożliwi magazynowanie nadwyżek energii (do 100 kW), tak aby można ją było potem wykorzystać. Ponadto bateria wanadowa może być wielokrotnie wykorzystana, co jest bez wątpienia jej ogromnym plusem. Akumulatory mogą być używane nawet przez 20 lat, a liczba możliwych ładowań i rozładowywań przekracza 10 tys. razy. Kolejną zaletą jest zaskakująco wysoka efektywność, bo akumulatory pozwalają na odzyskanie nawet 80 proc. zmagazynowanej pierwotnie energii.

Rząd zakłada, że wdrażana przez REDT technologia pozwoli rozwiązać największy problem energetyki odnawialnej, jakim jest uzależnienie wytwarzania energii od warunków pogodowych - powiedział przedstawiciel Departamentu ds. Energii i Zmian Klimat. To właśnie ten resort dofinansował projekt spółki.

Mimo tego, iż pomysł używania tego typu ogniw liczy już sobie ponad 100 lat (początkowo stosowano w nich cynk i chlor), to w obecnej postaci baterie zostały opatentowane w Australii prawie 30 lat temu. Choć posiadają wiele zalet, potrzebują dużej powierzchni do zastosowania na skalę przemysłową.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP, wyborcza
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także