
Diody LED zyskują na popularności. Jednak posiadają kilka wad związanych, między innymi z ich procesem produkcji. Do ich wytworzenia często stosuje się bowiem metale rzadkie (cer oraz itr). Z drugiej strony generowane przez nie światło nie jest korzystne dla wzroku, gdyż w jej widmie brakuje czerwonej składowej. Wpływa to niekorzystnie na zdrowie psychiczne osób, które wystawione są na zbyt długie działanie światła takiego pochodzenia.
Aby poradzić sobie z tymi problemami, hiszpańscy i niemieccy naukowcy opracowali bioLED-ową hybrydę, która wykorzystuje do emisji światła luminescencyjne białka. Elastyczne elementy białkowe w nowym urządzeniu przekształcają niebieskie światło emitowane przez standardową diodę LED lub diodę ultrafioletową na czyste białe światło.
Niebieskie i ultrafioletowe diody są znacznie tańsze od białych. W skład tych ostatnich wchodzą bowiem luminofory itrowo-glinowe domieszkowane cerem. O wiele łatwiej zastąpić je białkami luminescencyjnymi. Tzw. bioLED-y są łatwe i tanie w produkcji, a ponadto w pewnym stopniu biodegradowalne. Proponowane do ich budowy białka są z kolei stabilne w różnych warunkach, zachowując swoje właściwości luminescencyjne.
Badacze pracują obecnie nad optymalizację właściwości elastycznego materiału wykorzystywanego w urządzeniu. Chcą uzyskać jak największą stabilność termiczną i wydłużyć jego żywotność.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-