Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-05
Automatyka dedykowana dla różnych gałęzi przemysłu
 Automatyka i automatyzacja
Automatyka i automatyzacja

Systemy automatyki przemysłowej możemy spotkać w każdej branży wytwórczej. Potrzeby definiowane przez zakłady produkcyjne są motorem rozwoju nowoczesnych technologii, na których opiera się dynamiczny rozwój automatyki.

Cały czas powstają systemy i nowatorskie programy komputerowe, będące odpowiedzią na rosnące oczekiwania w zakresie jakości produktów, a także wydajności pracy i optymalizacji kosztów. Dlatego też automatyzacja odgrywa dziś kluczową rolę w przemyśle. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie automatycznych systemów w procesach produkcji?

 

1. Zwiększenie efektywności produkcji

Głównym celem masowej produkcji jest dostarczenie na rynek jak największej ilości produktów w jak najkrótszym czasie. Każda chwila przerwy w produkcji powoduje utratę spójności, a w konsekwencji straty finansowe.

Na efektywność produkcji, w dużej mierze wpływa jakość i stabilność procesów produkcyjnych. Dzięki, urządzeniom kontrolno-pomiarowym, system nieustannie nadzoruje produkcję oraz generuje raporty dotyczące procesów. Monitoruje parametry, efektywność i warunki pracy, co pozytywnie wpływa na stabilność tych procesów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, praca urządzeń zostaje wstrzymana, a aplikacja uruchamiana jest dopiero, gdy zostaną przywrócone prawidłowe parametry.

 

2. Poprawa jakości i kontroli

Jakość produktów i ich końcowa ocena mają kluczowe znaczenie dla powodzenia transakcji. Zautomatyzowane systemy wysokiej jakości minimalizują ryzyko powstawania wad, ubytków produkcyjnych i odstępstw od standardu. Maszyny realizują zadania z niezwykłą precyzją, według zaprogramowanego schematu. Zadaniem programistów jest podanie im instrukcji działania w postaci odpowiedniego programu.
Współczesne systemy wspomagające produkcję oferują również narzędzia umożliwiające śledzenie całego cyklu. Dzięki tym informacjom, możemy w krótkim czasie dotrzeć do źródła nieprawidłowości. Pozwala to zminimalizować koszty oraz wyeliminować błędy w przyszłości.

 

3. Optymalizacja kosztów

Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga wkładów finansowych, lecz w zdecydowanej większości przypadków jest to opłacalna inwestycja, która w ostatecznym rozrachunku przynosi firmie oszczędności. Dzięki zastosowaniu automatycznych systemów produkcji zmniejszają się koszty operacyjne, co w rezultacie, w zdecydowanej większości przypadków, zapewni zredukowanie całkowitych kosztów posiadania i szybszy zwrot z inwestycji.

 

4. Zwiększenie bezpieczeństwa


Nowoczesne systemy automatyzacji produkcji są szczególnie polecane tam, gdzie występują szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy dla człowieka. Praca w halach produkcyjnych nierzadko niesie ze sobą podwyższone ryzyko. Zastosowanie automatyki przemysłowej w pewnych procesach eliminuje ryzyka, takie jak praca w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach, ryzyko eksplozji lub praca w miejscach o wysokim natężeniu hałasu.

Decyzja o inwestycji w zautomatyzowane systemy produkcji nie należy do łatwych, głównie ze względu na relatywnie wysokie koszty zakupu. Chęć dopasowania się do rosnących wymagań rynku często jednak przesądza o wdrażaniu nowych technologii w zakładach produkcyjnych. Jednak nawet podstawowe zmiany w kierunku automatyzacji przyniosą wszystkie wspomniane wcześniej korzyści. Automatyzacja, która kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła rewolucję w przemyśle, dzisiaj staje się standardem.

 

Artykuł napisany we współpracy z amgautomatyka.pl

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
amgautomatyka.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.