
Systemy automatyki przemysłowej możemy spotkać w każdej branży wytwórczej. Potrzeby definiowane przez zakłady produkcyjne są motorem rozwoju nowoczesnych technologii, na których opiera się dynamiczny rozwój automatyki.
Cały czas powstają systemy i nowatorskie programy komputerowe, będące odpowiedzią na rosnące oczekiwania w zakresie jakości produktów, a także wydajności pracy i optymalizacji kosztów. Dlatego też automatyzacja odgrywa dziś kluczową rolę w przemyśle. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie automatycznych systemów w procesach produkcji?
1. Zwiększenie efektywności produkcji
Głównym celem masowej produkcji jest dostarczenie na rynek jak największej ilości produktów w jak najkrótszym czasie. Każda chwila przerwy w produkcji powoduje utratę spójności, a w konsekwencji straty finansowe.
Na efektywność produkcji, w dużej mierze wpływa jakość i stabilność procesów produkcyjnych. Dzięki, urządzeniom kontrolno-pomiarowym, system nieustannie nadzoruje produkcję oraz generuje raporty dotyczące procesów. Monitoruje parametry, efektywność i warunki pracy, co pozytywnie wpływa na stabilność tych procesów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, praca urządzeń zostaje wstrzymana, a aplikacja uruchamiana jest dopiero, gdy zostaną przywrócone prawidłowe parametry.
2. Poprawa jakości i kontroli
Jakość produktów i ich końcowa ocena mają kluczowe znaczenie dla powodzenia transakcji. Zautomatyzowane systemy wysokiej jakości minimalizują ryzyko powstawania wad, ubytków produkcyjnych i odstępstw od standardu. Maszyny realizują zadania z niezwykłą precyzją, według zaprogramowanego schematu. Zadaniem programistów jest podanie im instrukcji działania w postaci odpowiedniego programu.
Współczesne systemy wspomagające produkcję oferują również narzędzia umożliwiające śledzenie całego cyklu. Dzięki tym informacjom, możemy w krótkim czasie dotrzeć do źródła nieprawidłowości. Pozwala to zminimalizować koszty oraz wyeliminować błędy w przyszłości.
3. Optymalizacja kosztów
Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga wkładów finansowych, lecz w zdecydowanej większości przypadków jest to opłacalna inwestycja, która w ostatecznym rozrachunku przynosi firmie oszczędności. Dzięki zastosowaniu automatycznych systemów produkcji zmniejszają się koszty operacyjne, co w rezultacie, w zdecydowanej większości przypadków, zapewni zredukowanie całkowitych kosztów posiadania i szybszy zwrot z inwestycji.
4. Zwiększenie bezpieczeństwa
Nowoczesne systemy automatyzacji produkcji są szczególnie polecane tam, gdzie występują szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy dla człowieka. Praca w halach produkcyjnych nierzadko niesie ze sobą podwyższone ryzyko. Zastosowanie automatyki przemysłowej w pewnych procesach eliminuje ryzyka, takie jak praca w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach, ryzyko eksplozji lub praca w miejscach o wysokim natężeniu hałasu.
Decyzja o inwestycji w zautomatyzowane systemy produkcji nie należy do łatwych, głównie ze względu na relatywnie wysokie koszty zakupu. Chęć dopasowania się do rosnących wymagań rynku często jednak przesądza o wdrażaniu nowych technologii w zakładach produkcyjnych. Jednak nawet podstawowe zmiany w kierunku automatyzacji przyniosą wszystkie wspomniane wcześniej korzyści. Automatyzacja, która kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła rewolucję w przemyśle, dzisiaj staje się standardem.
Artykuł napisany we współpracy z amgautomatyka.pl
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- amgautomatyka.pl

Czytaj także
-
3 kluczowe wyzwania zarządzania produkcją w dobie Przemysłu 4.0
Przemysł 4.0 to era, w której zaawansowane technologie – takie jak Internet Rzeczy (IoT), robotyka i sztuczna inteligencja (AI) – stają się...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-