Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-09
Arktyczna stacja badawcza będzie zasilana w 98% ze źródeł odnawialnych
Arktyczna stacja badawcza będzie zasilana w 98% ze źródeł odnawialnych
Arktyczna stacja badawcza będzie zasilana w 98% ze źródeł odnawialnych
Mająca powstać w ciągu najbliższych dwóch lat na Antarktydzie belgijska stacja badawcza imienia Księżny Elżbiety zostanie wyposażona w 8 turbin wiatrowych mających zastąpić generatory diesla stanowiące obecnie główne źródło zasilania. Oprócz turbin energię dla stacji będą dostarczać moduły solarne i systemy skupiające światło słoneczne. Razem Źródła odnawialne mają zapewnić 98% zapotrzebowania na energię stacji.

Belgijska stacja będzie wyposażona w 6-cio kW-owy model turbiny szkockiej firmy Proven Energy, który został zaprojektowany specjalnie do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Turbina posiada jeden z najlepszych wskaźników sprawności, rocznie pozwala wytworzyć od 6 do 12 tys. kWh energii. Urządzenie było testowane podczas burzy lodowej w Słowenii, pracowało z powodzeniem podczas burzy piaskowej w Arabii Saudyjskiej, a także w trakcie huraganów w Japonii. Turbina została także sprawdzona na Wyspach Szetlandzkich, gdzie pracowała przy prędkościach wiatru dochodzących do 240 km/h.

Do tej pory elektrownie wiatrowe nie były brane pod uwagę jako wyposażenie stacji badawczych na biegunie południowym, ponieważ nie były przystosowane do pracy w tak niesprzyjających warunkach, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi 85 km/h, a w porywach dochodzi nawet do 320 km/h. Dodatkowo eksploatację turbin w takich warunkach utrudnia temperatura spadająca nawet do -60 stopni Celsjusza.

Pierwsza z turbin zostanie zainstalowana w ciągu najbliższych tygodni na grzbiecie góry niedaleko stacji. Urządzenie posłuży do przetestowania sprawności systemu zanim zostaną postawione pozostałe turbiny, co ma nastąpić po zakończeniu zimy polarnej.

Turbiny będą sprzęgnięte z specjalnym systemem magazynującym wytworzoną energię. W przypadku odcięcia zasilania system może pełnić rolę UPS-a. Pozwoli to na jeszcze większe ograniczenie roli generatorów dieslowskich jako awaryjnych źródeł energii dla stacji.

Przewidziana w konstrukcji stacji instalacja solarna będzie w stanie dostarczyć do 10% potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania obiektu energii. Poza tym układy skupiające światło słoneczne o mocy 7,5 kW posłużą do podgrzewania wody i topienia śniegu, dzięki czemu nie będzie konieczne zużywanie energii na pompowanie wody dla potrzeb stacji.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
renewableenergyaccess.com, provenenergy.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także