Politechnika Warszawska i AREVA podpisały 18 grudnia umowę rozszerzającą wcześniejsze porozumienie zawarte w lipcu 2011 r. Konieczność podpisania nowej umowy wynikała ze znacznego poszerzenia i pogłębienia zakresu dotychczasowej współpracy między partnerami.
Nowe porozumienie wpisuje się w długoletnią historię współpracy AREVY z polskimi środowiskami naukowymi, zwłaszcza na polu badań i kształcenia w zakresie energetyki jądrowej. Współpraca między AREVĄ a Politechniką Warszawską rozpoczęła się w 2009 roku w ramach francusko-polskiego programu szkoleniowego Train the Trainers/Poland, pod którego realizacją podpisały się polskie i francuskie administracje rządowe.
Od czasu podpisania umowy, czterech magistrantów Politechniki Warszawskiej kontynuuje edukację w placówkach badawczych AREVY w Erlangen, w Niemczech. Ponadto specjaliści z AREVY przeprowadzili na Politechnice Warszawskiej szkolenia z zakresu termiki i hydrauliki wytwornic pary oraz eksploatacji elektrowni. Podpisane ostatnio porozumienie przewiduje kontynuację tego typu współpracy, którą uzupełnia o nowy element: wspólne projekty naukowe.
Obecnie rusza wiele projektów zakładających współpracę zarówno w obszarze kształcenia kadr jak i badań naukowych. Jako światowy lider w opracowywaniu technologii do produkcji energii elektrycznej o niskiej emisji CO2, AREVA jest gotowa dzielić się wiedzą z polskim środowiskiem naukowym i pomagać w budowaniu solidnego i niezależnego sektora jądrowego w Polsce, powiedział wicedyrektor handlowy AREVY, Tarik Choho.
W 2009 roku Polska wznowiła swój program energetyki jądrowej. W 2013 r. Polska Grupa Energetyczna ma ogłosić przetarg na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. AREVA przygotowuje się do złożenia, wspólnie z EDF, oferty na reaktor EPRTM, wiodącej europejskiej technologii, realizowanej obecnie w Finlandii i we Francji. Projekt reaktora EPRTM uzyskał właśnie akceptację regulatora brytyjskiego.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- AREVA

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Schneider Electric apeluje o zwiększenie wysiłków w działaniach na rzecz...
Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby...
-
-
-
-