Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-22 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-22
Ambitne plany Vattenfall w Warszawie

Ambitne plany Vattenfall w Warszawie
W związku z tym Vattenfall Heat Poland chce zwiększyć swój udział w produkcji energii dla Warszawy do poziomu 50% latem i 90% zimą, czemu służyć ma zapowiadana inwestycja. Obecnie Vattenfall zapewnia latem pokrycie 18% potrzeb energetycznych miasta, a zimą około 55% przy pełnym obciążeniu elektrowni.
Nowy blok powstanie w należącej do koncernu Vattenfall Elektrociepłowni Siekierki. Decyzję o jego powstaniu poprzedzą jednak wspólne analizy możliwości i opłacalności budowy nowej jednostki wytwórczej przeprowadzone przez Vattenfall, STOEN, PSE Operator i Biuro Infrastruktury miasta stołecznego Warszawy. Kiedy nowy blok zostanie uruchomiony znacznie poprawi się rozpływ energii elektrycznej w sieciach STOEN i PSE Operator. Poza tym znacznie zmniejszą się przeciążenia sieci w okresach szczytowych poborów, oraz straty i koszty przesyłu energii z odległych elektrowni. Dodatkową korzyścią płynącą z uruchomienia nowego obiektu będzie jego mniejsza szkodliwość dla środowiska, oraz większa efektywność energetyczna w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami, co umożliwi zamknięcie najbardziej wysłużonych obiektów Elektrociepłowni i poprawi bilans energetyczny stolicy. Przewidywany koszt inwestycji może sięgnąć 1,5 – 1,7 miliarda złotych.
Kolejną inwestycją, nad którą pracuje Vattenfall Heat Poland wraz z Biurem Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy jest stacja rozruchowa umożliwiająca samostart stołecznych elektrociepłowni. Jej zadaniem będzie dostarczenie energii potrzebnej do rozpoczęcia normalnej pracy elektrociepłowni w przypadku wystąpienia blackout-u, czyli całkowitego braku prądu w sieciach energetycznych. Urządzenie byłoby uzupełnieniem dla systemów bezpieczeństwa energetycznego zapewnianych przez PSE Operatora. Obecnie w przypadku poważnej awarii energetycznej pozbawiającej Warszawę prądu, zasilanie podawane jest z odległych elektrowni systemowych. Zastosowanie jednostki rozruchowej pozwoliłoby na znacznie szybsze uruchomienie lokalnych elektrociepłowni. Szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia wynosi około 55 milionów złotych. Jeżeli ocena techniczna i finansowo-organizacyjna możliwości realizacji jednostki rozruchowej w Warszawie będzie pozytywna, to obiekt powstanie najwcześniej w 2008 roku.
Źródło rozruchowe zastosowane w Warszawie byłoby wzorowane na rozwiązaniu wdrożonym w mieście Uppsala w Szwecji. Tamtejsza jednostka rozruchowa to opalana lekkim olejem turbina gazowa o mocy 16 MWe. W razie wystąpienia awarii turbina dostarcza moc niezbędną do uruchomienia podstawowej jednostki produkcyjnej – opalanego węglem bloku energetycznego o mocy 200 MWe. Jednostka pozwala również na zasilanie awaryjne takich obiektów strategicznych, jak wodociągi, szpitale, domy opieki, stacje benzynowe.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Vattenfall

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Systemy zasilania awaryjnego. Typy układów zasilania awaryjnego.
Awarie zasilania spowodowane są, m. in., wciąż rosnącym obciążeniem sieci zasilających, w tym zwłaszcza odbiornikami o nieliniowym poborze...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-