
Okazuje się, że jeden z gatunków grzybów pleśniowych o nazwie Neurospora crassa jest w stanie przekształcać magnez w mineralny kompozyt o zadowalających właściwościach elektrochemicznych. Dowiedli tego naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee, wykorzystując powstały materiał w superkondesatorze i akumulatorze litowo-jonowym.
Zespół Geoffreya Gadda w swoich badaniach skupia się nad zdolnością grzybów do przekształcania metali i minerałów. Już wcześniej udało mu się wykazać, że z ich pomocą możliwe jest stabilizowanie toksycznych pierwiastków. Sukces popchnął ich do badań nad wykorzystaniem ich do produkcji materiałów elektrochemicznych.
Badacze wykorzystali do tego celu proces biomineralizacji, a jako szkielet nowego kompozytu wykorzystali nitkowatą grzybnię. Podczas eksperymentu inkubowali Neurospora crassa w moczniku i chlorku manganu(II). Po podgrzaniu w temperaturze 300°C uzyskali mieszaninę karbonizowanej biomasy i tlenków magnanu stanowiących właściwy kompozyt.
Wykorzystując go jako materiał elektrolitowy w akumulatorach i superkondesatorach naukowcom udało się uzyskać wysoką pojemność (350 Faradów na gram) oraz żywotność – materiał zachowywał 90% pojemności po 200 cyklach ładowania/rozładowywania.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ścierniwa do piaskowania – klucz do skutecznej obróbki strumieniowo-ściernej
Obróbka strumieniowo-ścierna, powszechnie znana jako piaskowanie, jest jednym z najważniejszych procesów w wielu branżach przemysłowych. Od...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-