
Ośrodek naukowo-badawczy Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) w szwedzkim Lund zostanie wyposażony w rozdzielczą stację elektroenergetyczną zaprojektowaną i wykonaną przez ABB. W ESS prowadzone będą badania nad materią z wykorzystaniem neutronów. Centrum ma posiadać potencjał badawczy porównywalny do CERN-u.
Szacunkowe dane mówią nam o tym, że centrum ESS zużywać będzie rocznie 270 GWh energii elektrycznej. Ograniczenie poboru wynika w dużej mierze z wykorzystania oszczędnych produktów szwajcarskiej spółki. ABB musiało również skupić się nad zaprojektowaniem stacji rozdzielczej w taki sposób, aby zminimalizować emitowane przez nią zakłócenia, które mogłyby w przyszłości przeszkodzić w precyzyjnych badaniach.
Stacja składać się będzie z sieci 20kV oraz 0,4kV i oprze się na komunikacji cyfrowej, co pozwoli na minimalizację okablowania. W jej skład wejdą, m.in. rozdzielnica średniego napięcia izolowana ekologiczną mieszanką gazów, transformatory bezolejowe oraz system MicroSCADA, monitorujący obiekt w czasie rzeczywistym.
W projekcie ESS bierze udział 17 państw, w tym Polska. Pozwoli to instytucjom, takim jak Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska uzyskać dostęp do najnowszej wiedzy na temat materii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- elektroonline

Komentarze (0)
Czytaj także
-
5 powodów, dla których cichy transformator to potężna przewaga inwestycyjna
czas czytania: 4 minuty W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się tematowi akustyki rozdzielnic SN. Jeśli jeszcze go nie czytałeś –...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-