Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-10-25 | Ostatnia aktualizacja: 2010-10-25
ABB uroczyście otwiera Fabrykę Urządzeń Energoelektroniki w Polsce

ABB uroczyście otwiera Fabrykę Urządzeń Energoelektroniki w Polsce
Nowa fabryka urządzeń energoelektroniki, w której pracuje 130 osób, będzie produkowała napędy średniego napięcia, pozwalające na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej, przekształtniki oraz prostownikowe systemy zasilania prądem stałym do 3 kV DC dla czystego ekologicznie transportu szynowego oraz przekształtniki dla farm wiatrowych. Inwestycja ABB jest odpowiedzią na stale rosnący, globalny popyt na tego typu produkty.
Na uroczystość przybyło ponad 200 zaproszonych gości i kilkunastu dziennikarzy. Konferencja prasowa poprzedziła część oficjalną spotkania, a do dyspozycji prasy byli wszyscy najważniejsi tego dnia przedstawiciele ABB.
– Aleksandrów Łódzki staje się jednym z większych dla ABB w Polsce centrów produkcyjnych – mówił Mirosław Gryszka, prezes zarządu ABB Sp. z o.o. – Biorąc również pod uwagę fabrykę w Łodzi, do której jest stąd kwadrans drogi samochodem, to okazuje się, że w tym rejonie zatrudniamy ponad połowę wszystkich pracowników ABB w Polsce.
Aleksandrowska fabryka, w której pracuje 130 osób, jest już drugą inwestycją spółki w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ubiegłym roku ruszyła produkcja w sąsiadującej fabryce silników Elektrycznych. Łącznie w Aleksandrowie Łódzkim w obu fabrykach pracuje 240 osób.
– Dla Grupy ABB Polska jest bardzo ważnym krajem, nie tylko ze względu na ogromny rynek zbytu, ale przede wszystkim z uwagi na doskonałą kadrę techniczną i menedżerską – tłumaczy decyzję o inwestycji Ulrich Spiesshofer, członek zarządu Grupy ABB, dyrektor Dywizji Napędy i Automatyzacja Produkcji, w ramach której znalazł się aleksandrowski zakład. – Jest to druga co do wielkości globalna inwestycja ABB w tym segmencie rynku w ostatnim czasie. Niedawno otworzyliśmy w Vadodara w Indiach fabrykę produkującą generatory do turbin wiatrowych.
Wagę nowej produkcji dla biznesu ABB podkreślił także Remo Luetolf, dyrektor Jednostki Biznesu Energoelektroniki i Napędów Średnich Napięć Grupy ABB. Zaznaczył, że lokalizacja ta nie pozostaje bez znaczenia dla dynamicznie rozwijającego się rynku energetyki wiatrowej w Polsce oraz bardzo ambitnych planów modernizacji polskiego taboru kolejowego w najbliższych latach.
– Te elementy będą przeznaczone nie tylko na rynek lokalny – dodał Remo Luetolf. – Część produkcji trafi także na eksport, ponieważ zależy nam, aby Fabryka Urządzeń Energoelektroniki w Aleksandrowie Łódzkim przygotowywała ofertę urządzeń zasilających dla taboru kolejowego na całym świecie. Będzie to możliwe, ponieważ mamy w Polsce doskonałą kadrę techniczną i potężne wsparcie naukowe w postaci Centrum Badawczego w Krakowie.
Ten kierunek rozwoju potwierdził również Janusz Petrykowski, wiceprezes zarządu ABB Sp. z o.o., bezpośrednio nadzorujący nową fabrykę. Przyznał, że ofertą zainteresowani są nie tylko rodzimi producenci taboru kolejowego, ale również firmy globalne, które mają swoje montownie i zakłady produkcyjne w naszym kraju.
W tym samym czasie w fabryce pojawili się pierwsi goście i chwilę później rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Ponad 200 osób miało możliwość zapoznania się z krótką historią zakładu i długą listą zastosowanych rozwiązań, które czynią zakład ten jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Wśród gości znaleźli się zarówno klienci spółki, przedstawiciele władz samorządowych, jak i kadra zarządzająca oraz pracownicy ABB. Swoją obecnością galę uświetnili m.in. przedstawiciel Ambasady Szwajcarskiej Miguel Fonollosa, dyrektor Szwajcarskiej Izby Biznesu w Polsce, burmistrz gminy Aleksandrów Łódzki Jacek Lipiński oraz prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Cieślak.
Kulminacyjnym momentem było oczywiście przecięcie wstęgi, przed którą stanęło pięciu przedstawicieli ABB: Ulrich Spiesshofer, Remo Lütolf, Hans Anders Nillsson (dyrektor Funkcji Grupowej Zarządzanie Majątkiem ABB), Mirosław Gryszka oraz Janusz Petrykowski. Całości dopełnił toast wzniesiony lampką szampana i życzenia powodzenia od osób, które w części oficjalnej zabrały głos.
A kiedy fabryka została już otwarta... można było ją zwiedzić, z czego goście skrupulatnie skorzystali. Fabryka ma bowiem bardzo restrykcyjne zasady dostępu i poruszania się, więc okazja obejrzenia wszystkich maszyn i urządzeń, a także zastosowanych rozwiązań technicznych, szybko się nie powtórzy.
Fabryka Urządzeń Energoelektroniki pracuje już od kilku tygodni. Szybko i systematycznie dochodzi do stabilizacji operacyjnej, bo w tym biznesie zapotrzebowanie rynku jest tak duże, że nie ma czasu na powolne osiąganie założonego poziomu produkcji. A oficjalne otwarcie było tylko symboliczną prezentacją i ukłonem w stronę klientów, a także – jak zawsze w takich sytuacjach – okazją do spotkań, rozmów, wymiany uwag i wysłuchania oczekiwań, którym bez wątpienia nowa fabryka będzie chciała sprostać.
Budowa fabryki urządzeń energoelektroniki to inwestycja rzędu 90 mln złotych. Kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano we wrześniu 2009 roku podczas uroczystego otwarcia fabryki silników elektrycznych, a już w lipcu 2010 roku rozpoczęto zasiedlanie nowych przestrzeni produkcyjnych i biur. W sumie powstało 20 tysięcy m2 powierzchni użytkowej, z czego na część produkcyjną przypada 10 tys. m2, na magazyn ponad 5 tysięcy m2, a na biura 4 tys. m2. W chwili obecnej w fabryce pracuje już 50 osób, docelowo do końca 2011 roku zatrudnienie osiągnie poziom 72 osób. Dodatkowo w części biurowej pracuje około 60 osób przeniesionych z lokalizacji łódzkiej, niezwiązanych z nową produkcją.
Po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej fabryka stanie się znaczącym, globalnym dostawcą urządzeń dla energetyki odnawialnej oraz trakcji kolejowej. Na terenie nowo zbudowanej fabryki powstał centralny magazyn i centrum logistyczne obsługujące sprzedaż aparatury niskonapięciowej ABB w Polsce. Obszerna powierzchnia magazynowa pozwala na rozszerzenie oferowanego asortymentu jak i zwiększenie ilości towarów pozostających do dyspozycji klientów ABB. Nowy centralny magazyn znacznie usprawni współpracę z klientami ABB w Polsce, polepszy proces obsługi klientów zapewniając też szybsze dostawy.
Wraz z uruchomieniem nowej fabryki rozpoczął się proces tworzenia zaplecza naukowego dedykowanego rozwojowi produkowanych w niej urządzeń. W efekcie powstanie w Polsce Centrum Badawczo Rozwojowe Urządzeń Energoelektroniki ABB, obok istniejącego od 1997 roku Centrum Badawczo Rozwojowego ABB w Krakowie. Na przestrzeni kilku najbliższych lat w nowym Centrum zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób. Ulokowanie w Aleksandrowie Łódzkim nowoczesnej fabryki urządzeń energoelektroniki, jak i utworzenie Centrum Badawczo Rozwojowego Urządzeń Energoelektroniki będzie miało znaczący wpływ na rozwój wiedzy technicznej zatrudnionych tam naukowców i inżynierów. Jest to tym bardziej znaczące, iż energoelektronika jest nową i dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki i techniki, która w najbliższych dwudziestu latach będzie miała ogromny wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz rozwój energetyki odnawialnej.
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia 117 tysięcy pracowników w ponad 100 krajach. W Polsce firma posiada fabryki w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu i Wrocławiu, zatrudniając łącznie 2500 pracowników.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Galeria wiadomości
Kliknij wybrany obraz, aby go powiększyć
Komentarze (0)
Czytaj także
-
KONTROLA IZOLACJI ODBIORNIKÓW ODŁĄCZONYCH OD NAPIĘCIA
Jednym z podstawowych wyznaczników jakości sieci elektrycznych zarówno zasilających jak i odbiorczych jest stan jej izolacji, To właśnie od tego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-