
ABB kupuje biznes Alstoma związany z bezprzekładniowymi silnikami do maszyn wydobywających rudę (GMD). Firma z siedzibą w Bilbao zatrudnia około 120 pracowników, a roczny przychód za ubiegły rok finansowy wyniósł 57 milionów euro. Spółka Alstoma stanie się częścią działu automatyki ABB. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.
Silniki tego typu są wykorzystywane przez przemysł do przetwarzania rudy. Rynek systemów GMD wciąż wzrasta z powodu rosnącego zapotrzebowania na minerały w krajach rozwijających się oraz uprzemysłowionych. Coraz głębiej położone rudy i ich gorsza jakość sprawia, że duża przepustowość systemów GMD jest bardzo pożądana.
„Przejęcie łączy portfolio wiodącego producenta silników pierścieniowych z ofertą ABB.", mówi Veli-Matti Reinikkala, szef dywizji automatyki w ABB. „Zdobyta wiedza i siła na rynku zapewni nowe możliwości wzrostu gospodarczego."
Alstom twierdzi, że sprzedaż oddziału w Bilbao, pomoże zreorganizować rynek w tamtym rejonie, nastawiając się na hydro-energię.
„Sprzedaż naszej działalności ABB jest najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić przyszłość tej działalności w Bilbao.", mówi prezes Alstom Renewable Power, Kerome PEcresse. „Alstom, jako światowy lider w dziedzinie energetyki wodnej, będzie koncentrować się coraz bardziej na wzmocnieniu tego rynku w Kraju Basków."
ABB posiada już w swojej ofercie silniki pierścieniowe i działa w biznesie GMD, lecz know-how bardziej doświadczonego wytwórcy z pewnością zwiększy możliwości produkcyjne firmy.
Bezprzekładniowe napędy eliminują mechaniczne części konwencjonalnych silników, będąc zabudowanymi bezpośrednio w głowicy urobkowej. Prędkość kontrolowana jest za pomocą osobnych pól magnetycznych i skomplikowanej elektroniki. Redukuje to znaczne straty energii – nawet o 45% w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań. Silniki tego typu osiągają moc rzędu 28MW i obracają się z prędkością 3obr/min. Dla przykładu, GMD wyposażona w taki silnik urabia 130 000 ton rudy, z której można wydobyć 163 tony czystej miedzi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Transformator a falownik: 7 energetycznych konfliktów, które mogą skończyć...
Czas czytania: 6 min Transformator i falownik – dwa filary współczesnych instalacji OZE i przemysłowej automatyki. Na papierze: duet idealny. ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-