Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-06
Węże do klimatyzacji i ich rola w systemach chłodniczych

Chłodzenie polega na odprowadzeniu ciepła od ośrodka chłodzonego, wskutek czego następuje spadek lub utrzymanie jego temperatury na stałym poziomie, niższym od temperatury otoczenia. W ochładzaniu udział bierze substancja zwana czynnikiem chłodniczym. W tym artykule omówimy zastosowanie węży w systemach chłodniczych.

Elastyczne przewody do klimatyzacji – dlaczego potrzebne

Stworzenie obiegu dla czynników chłodniczych stanowi nie lada problem. Absolutnie niezbędna jest szczelność układu. Wycieki takich substancji są bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego i stanowią zagrożenie zdrowia dla pracowników. Ponieważ czynniki te są zwykle bardzo reaktywne, ponadto transport ich związany jest ze znoszeniem niskich temperatur i wysokich ciśnień, przewody chłodnicze często są wykonywane z metalu, na przykład miedzi. Nierzadko jednak zastosowanie nieruchomych rur nie jest możliwe, na przykład w samochodach, stąd występuje zapotrzebowanie na węże do klimatyzacji.

Elastyczne przewody są obecnie używane w systemach chłodniczych, zarówno w maszynach stacjonarnych, jak i w branży automotive. Intensywny rozwój prac badawczych zaowocował szeregiem produktów zdolnych zastąpić tradycyjne rurki miedziane, oferując elastyczność i łatwość montażu, zapewniając przy tym trwałość i niską przepuszczalność czynników chłodzących, w tym CO2.

To, czy wąż wykonany z danego materiału może być wykorzystany, zależy od kilku czynników – panującej temperatury i ciśnienia, a także zastosowanego czynnika chłodzącego oraz oleju.

Z poszczególnymi typami węży zapoznasz się np. na stronie Fluiconnecto - węże do klimatyzacji.

Poliamidowe węże do freonów

Freony różnej maści są często stosowane jako czynnik chłodniczy. Ich stosowanie wiąże się z dużym, lecz nie bardzo dużym ciśnieniem wywieranym na ścianki węży. Bardzo ważną cechą materiałów używanych do transportu freonów jest przenikliwość, możliwie jak najniższa.

Badania w zakresie tworzyw sztucznych zaskutkowały szczególnym połączeniem polimamidu (PA) oraz termoplastycznych elastomerów (TPE). Ten interesujący materiał łączy doskonałe właściwości mechaniczne i niską przepuszczalność poliamidu z wysoką elastycznością elastomerów, bez konieczności uciekania się do dodatków uplastyczniających. Pomimo niskiej gęstości, poliamid stanowi niskoprzepuszczalną barierę dla czynników chłodzących (R22, R134a, R404a, R407c, R507, R600a, R744) oraz jest odporny chemicznie na działanie olejów smarujących mieszanych z czynnikiem chłodzącym, na przykład olejów PAG, używanych szeroko w przemyśle samochodowym oraz olejów POE, popularnych w chłodziarkach stacjonarnych. Inne węże do freonów, szczególnie R134a, wykonywane są z specjalnej gumy butylowej i wzmacniane na przykład oplotem stalowym.

Poliamidowe węże do instalacji z CO2 (R744)

Dwutlenek węgla znalazł szczególne zastosowanie w technice chłodniczej. Jest to substancja bezwonna, niepalna i niewybuchowa, chemicznie obojętna wobec metali. Ogromną zaletą jest to, że zastosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego umożliwia uzyskanie najbardziej zwartych konstrukcji urządzeń. Największą wadą CO2 w instalacjach chłodniczych jest wymagane ciśnienie robocze. W przypadku wysokiej temperatury wody lub powietrza chłodzącego skraplacz ciśnienie w tym wymienniku może sięgać nawet 100 bar, a i w normalnych warunkach chłodzenia tego aparatu wynosi ono 60-80. To nawet 10 razy więcej niż ciśnienie wymagane przy użyciu konwencjonalnych czynników chłodniczych.

Węże elastyczne do CO2 składać mogą się z poliamidowej warstwy wewnętrznej, wzmocnienia z oplotu PET wysokiej wytrzymałości oraz warstwy zewnętrznej z poliuretanu (PU).

Autor:
Linkhouse
Źródło:
Linkhouse.pl

Czytaj także