Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-23
Pracujesz przy maszynach CNC? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

zdjecieglowne1(5).jpg

Początki korzystania z maszyn CNC były bardzo niefortunne. Dopóki nie ustalono dokładnych zasad i wytycznych dotyczących korzystania z tego sprzętu, co roku w wypadkach ginęło wiele osób. Odkąd w przedsiębiorstwach pracownicy przestrzegają ustalonych norm, zdecydowanie zmniejszyła się ilość takich przypadków. Wciąż jednak się zdarzają, szczególnie w miejscach, gdzie używa się tokarek karuzelowych CNC.

 

 

Jakie elementy ochronne są najważniejsze?

W przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją widać znaczne zmiany. Tam pracownicy są bardzo dobrze przygotowani do pracy i wiedzą, jakie elementy ochronne powinni mieć zawsze ze sobą, a które są absolutnie zabronione. W skład stroju pracownika, który obsługuje maszynę CNC powinny wchodzić okulary ochronne. Pracownik powinien unikać luźnych ubrań, a także noszenia biżuterii. Wśród czynności, które wykonuje każdy powinien wykonywać każdy z nich jest m.in. wyraźne oznaczanie płynów oraz postępowanie zgodnie z procedurami blokowania. Jeśli szukają Państwo produkty do ochrony rąk, warto sprawdzić ofertę: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/975-bhp/ochrona-rak

Choć zagrożeń nie da się wyeliminować w 100%, na część z nich można zwracać szczególną uwagę w celu ich uniknięcia. Jednak zdarza się, że osoby pracujące przy maszynach CNC bagatelizują je, ponieważ uważają, że ich nie dotyczą. Warto jednak mieć świadomość, co może Cię czekać przy pracy z tak zaawansowaną maszyną i wyrobić w sobie pewne zachowania, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych wypadków.


Jak chronić swój słuch?

Zmysł słuchu jest szczególnie wrażliwy i narażony na uszkodzenia. Chociaż w miejscach pracy z maszynami CNC ochrona słuchu nie jest powszechnie wymagana, bardzo często u osób pracujących w takich przedsiębiorstwach zdarzają się uszkodzenia narządu słuchu. 1 na 9 chorych na chorobę zawodową w przemyśle traci słuch. Właśnie dlatego warto samodzielnie zadbać o swoje uszy przy pomocy produktów ze sklepu Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/979-bhp/ochrona-sluchu

Co w tym wypadku zaleca Instytut BHP? Otóż zwraca uwagę na potrzebę usuwania lub minimalizowania głośnych dźwięków z miejsca pracy tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku, gdy nie da się wyeliminować hałasu, zaleca się używanie osłon na uszy. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz prawdopodobieństwo powstania ubytków słuchu, ale także stworzysz środowisko pracy, w którym można się skupiać.


Nie wchodź do wnętrza maszyny!

Niektóre naprawy maszyn CNC wymagają dostania się do jej środka, jak choćby w przypadku wymiany uchwytu szczękowego. Ze względów bezpieczeństwa, nie wchodź do jej wnętrza. Do pomocy przy zreperowaniu usterki użyj dźwigu lub żurawia.

Inne narzędzia z kolei wymagają ręcznego przymocowania ostrza. W każdym takim przypadku pamiętaj o tym, by wyciągnąć nóż po cięciu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które eliminują konieczność interwencji operatora w naprawę. Dowiedz się o nich więcej, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje lub swoich pracowników.

Artykuł przygotował sklep Akcesoria CNC oferujący artykuły BHP - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/15-bhp

Źródło:
akcesoria.cnc.info.pl

Czytaj także