Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2025-02-24
NOVAR 2700_2400

Regulatory z pomiarem w każdej fazie.

Obciążenie zakładów produkcyjnych jak i dużych budynków biurowych składa się najczęściej z odbiorów trójfazowych jak i mniejszych jednofazowych. Urządzenia trójfazowe obciążają sieć symetrycznie tzn równomiernie każdą z faz. Tak samo urządzenia jednofazowe jeśli są odpowiednio podłączone do sieci, obciążą ją symetrycznie (obwody oświetlenia i gniazd są podzielone równomiernie pomiędzy trzy fazy). W takim przypadku przy wykonywaniu kompensacji mocy biernej (indukcyjnej jak i pojemnościowej) wystarczy zastosować regulatory z pomiarem prądu w jednej fazie (NOVAR1005/1007, NOVAR1106/1114) i kondensatory lub dławiki trójfazowe.
Również w przypadku sieci z niewielką asymetrią obciążenia, możliwe jest skuteczne wykonanie kompensacji mocy biernej przy pomocy regulatorów z pomiarem prądu w jednej fazie.
Natomiast jeżeli asymetria obciążenia jest znaczna to nie ma możliwości zastosowania regulatorów z jednym przekładnikiem. Drugim powodem mogą być względy techniczne, zastosowanie dużych urządzeń dwufazowych na przykład zgrzewarek dwufazowych, eliminuje stosowanie regulatorów z pomiarem w jednej fazie. Trzecim powodem są względy ekonomiczne, stosując regulatory z pomiarem prądu i napięć w trzech fazach mamy funkcję regulatora jak i miernika (analizatora) parametrów sieci (NOVAR1414, NOVAR1312-3, NOVAR2700, NOVAR2400) w jednym urządzeniu.
Ogólnie regulatory trójfazowe można podzielić na dwie grupy:
- regulatory które umożliwiają korekcję współczynnika tylko trójfazowego,
- regulatory które umożliwiają korekcję współczynnika trójfazowego oraz indywidualnie w każdej fazie.
Najbardziej interesujące są regulatory (NOVAR2700, NOVAR2400) które przy zastosowaniu kondensatorów/dławików jedno lub dwufazowych, pozwalają na regulację współczynnika w każdej fazie indywidualnie.

Regulatory NOVAR2700, NOVAR2400 są to sterowniki najnowszej generacji urządzeń do kompensacji mocy biernej zarówno pod względem funkcjonalnym jak i pod względem komfortu obsługi.

Zaawansowany system kontroli w każdej fazie zapewnia ciągły pomiar wszystkich istotnych parametrów w sieciach elektrycznych między innymi takich jak:
- napięcie,
- prąd,
- częstotliwość,
- moc czynna, bierna, pozorna,
- współczynnik mocy, cosφ,
- THD napięcia i prądu,
- harmoniczne napięcia i prądu (do 50).

Dodatkowo regulator może być wyposażony w pamięć o dużej pojemności do ciągłego lub okresowego zapisu wybranych zmiennych. Do odczytu zawartości pamięci jak i programowania można wykorzystać dostępne interfejsy takie jak USB, RS-485, ETHERNET. Dzięki temu mamy oprócz regulatora zaawansowany analizator parametrów sieci.
Sterownik może być wyposażony w 18 wyjść do sterowania stycznikami poprzez które możemy załączać do sieci kondensatory/dławiki jedno, dwu lub trójfazowe.
Urządzenia posiada funkcję automatycznego odczytu podłączonych stopni i programowania.
Dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanego algorytmu pracy aby osiągnąć pożądany efekt kompensacji można ustawić jedną z dwóch strategii kontroli:
- kontrola tylko współczynnika trójfazowego (3P),
- kontrola współczynnika trójfazowego jaki i w każdej fazie osobno (3P+1P).
Pierwszą strategię wybieramy jeśli utrzymanie trójfazowego współczynnika jest wystarczające, eliminujemy tym sposobem częstotliwość załączeń co ma pozytywny wpływ na trwałość poszczególnych elementów baterii kondensatorów/dławików.
Druga strategia przeznaczona jest do systemów w których niezbędna jest kontrola współczynnika w każdej fazie. Regulator monitoruje współczynnik na każdym etapie pracy i jeśli to konieczne załącza (lub wyłącza) taką kombinację stopni, że współczynnik w każdej fazie jak i ten trójfazowy są najbliżej pożądanego.

Wszystkie ważne informacje dotyczące systemu kompensacji zawarte są na jednym ekranie, tak że operator może szybko skontrolować poprawność pracy regulatora.
Po lewej stronie pokazane jest stan i rodzaj wyjść (kondensatory/dławiki jedno, dwu lub trójfazowe, wentylatory lub wyjścia alarmowe).
Na środku trzy bargrafy informują o cosφ (tgφ lub kącie przesunięcia φ) dla każdej fazy z osobna jak i ostatni czwarty o cosφ dla całego systemu. Ciemne wypełnienie bargrafu mówi o chwilowym obciążeniu mocą czynną w stosunku do mocy znamionowej (jeśli ją zaprogramowano).
Prawa część jest zarezerwowana dla wszystkich zmiennych takich jak napięcie, prąd, moc czynna/bierna/pozorna, cosφ, THDU i THDI. W tym miejscu podawane są też informacje o występujących alarmach.
Proces programowania regulatora jest w pełni zautomatyzowany. W pierwszej kolejności wykonujemy test podłączenia przekładników i strony napięciowej (jeśli zostanie znaleziony błąd regulator podpowie kolejne kroki przy zmianie okablowania dla poprawnego pomiaru).
Następnie wszystkie stopnie kompensacyjne są automatycznie identyfikowane (ich rodzaj i wartość mocy) a następnie są zapamiętywane. Ich wartości są stale monitorowane podczas procesu kompensacji i w momencie wykrycia usterki dany stopień jest wyłączany z procesu kompensacji oraz jest generowany odpowiedni alarm na wyświetlaczu.

Poza głównym ekranem łatwo możemy przewijać ekrany i użyć regulator jako uniwersalny analizator parametrów sieci. Mamy dostępne wartości chwilowe, średnie ale też maksima i minima poszczególnych parametrów.
W wybranych modelach rejestrację zmiennych, mocy max 15-minutowej, a także dzienne/tygodniowe wykresy. Każde urządzenie zawiera w sobie liczniki energii.

W przypadku wyposażenia urządzenia w pamięć i odpowiedni port komunikacyjny możemy pobrać zapisane dane do komputera, a następnie przeglądać je jak i dokonać ich analizy przy pomocy oprogramowania ENVIS.

Zastosowanie naszych regulatorów w wielu systemach asymetrycznych, jak i układach gdzie konieczne było stosowanie kondensatorów i dławików kompensacyjnych w tym samym systemie pozwala sądzić o wysokiej sprawności regulatorów serii NOVAR2700 i NOVAR2400.
Także tam gdzie wcześniej stosowano osobno regulator i analizator zastosowanie naszych regulatorów pozwoliło wprowadzić duże oszczędności.

Autor:
Artur Polegaj
Źródło:
KMB systems
Dodał:
ENERVAR