Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-05
Napędy pneumatyczne - podstawowe rodzaje

W ostatnich kilku dekadach przemysł przechodzi prawdziwą rewolucję. Zawdzięczamy to przede wszystkim maksymalnie szybkiemu rozwojowi technologicznemu, dzięki któremu możemy cieszyć się bardzo zaawansowanymi rozwiązaniami usprawniającymi pracę wielkich i małych przedsiębiorstw. Dotyczy to także pneumatyki, w której dzisiaj wykorzystujemy napędy pneumatyczne dostosowane do obecnych potrzeb samych użytkowników oraz wymagań z zakresu efektywności energetycznej. Urządzenia są więc wyjątkowo sprawne i wydajne. Przedstawiamy ich najpowszechniej wykorzystywane rodzaje.

Napędy pneumatyczne - najważniejsze informacje

Współczesne napędy pneumatyczne wyróżnia wyjątkowa trwałość. Starania producentów przełożyły się na stworzenie urządzeń, które nie ulegają zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków zarówno atmosferycznych, jak i środowiskowych. Na ich stan techniczny i prawidłowe działanie nie wpływają więc wilgoć czy wahania temperatur, dzięki czemu możliwe jest stosowanie ich w trudnych warunkach. Takie możliwości przekładają się na zwiększone zainteresowanie nimi przedstawicieli sporej ilości branż przemysłowych.

Bardzo ważne dla użytkowników jest również to, że nowoczesne napędy pneumatyczne wykorzystują specyficzny nośnik energii - powietrze. W ten sposób pneumatyka może być uznana za jedną z najbardziej higienicznych technologii, co pozwala na wykorzystywanie jej w gałęziach przemysłu wymagających wysokich standardów. Stosujemy ją więc w farmacji czy przemyśle spożywczym.

Mówiąc o powietrzu jako napędzie, musimy powiedzieć, że niesie ono w sobie znacznie więcej zalet. Oczywiście, najważniejsze jest to, że takie rozwiązanie nie generuje zanieczyszczeń i nie podlega skomplikowanej utylizacji. Co istotne dla przedsiębiorców, jest łatwe w transporcie i magazynowaniu. Przede wszystkim jednak należy podkreślić, że powietrze wykorzystywane przez napędy pneumatyczne nie stanowi zagrożenia dla środowiska ani ludzi. W przypadku wystąpienia nieszczelności w układzie, nie będzie ono zagrożeniem, czego nie można powiedzieć o prądzie czy cieczy. To wszystko sprawia, że nowoczesne napędy pneumatyczne mogą być stosowane w szczególnej przestrzeni, gdzie narażenie na wybuch jest duże. 

Napędy obrotowe
Napędy obrotowe

Co jeszcze sprawia, że nowocześni użytkownicy tak chętnie decydują się na inwestycje w napędy pneumatyczne? Warto zauważyć, że cechują je niewielkie wymagania w zakresie konserwacji i przeglądów technicznych, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie niskich kosztów eksploatacyjnych wybranych urządzeń. Nie bez znaczenia jest także łatwość montażu i wymiany. Należy również podkreślić, że to bardzo standaryzowana branża, co sprawia, że na rynku nie doszło do monopolu sprzętów spod logo konkretnego producenta.

Jeśli szukasz optymalnego rozwiązania dla twojej aplikacji, warto skonsultować swój wybór ze specjalistami. W tym celu zdecyduj się na współpracę z doświadczonym zespołem firmy Inter Trade, która od lat zajmuje się dystrybucją rozwiązań dla przemysłu. Ich doświadczenie przełoży się na twój sukces.

Napędy pneumatyczne - rodzaje

Napędy pneumatyczne dzielimy na kilka podstawowych rodzajów. Ze względu na różnice w budowie wyróżniamy m.in.:

  • napędy liniowe (beztłoczyskowe), gdzie element roboczy stanowi specjalny wózek,
  • napędy obrotowe - wykorzystywane z zasady do kontroli zaworów kulowych i przepustnic,
  • napędy tłoczyskowe - najbardziej popularne, w których tłoczysko stanowi element wykonawczy,
  • napędy mieszkowe (poduszki powietrzne) - siłowniki jednostronnego działania, w których medium napełnia poduszkę, a do osiągnięcia pozycji wyjściowej wymagana jest siła nacisku,
  • napędy obrotowe/ wahadłowe - siłowniki z wbudowaną przekładnią, w których znajdziesz listwę zębatą,

Istnieją również inne podziały, wśród których wyróżnić należy także ten uwzględniający powszechność użytkowania. Okazuje się, że najpopularniej stosowane są napędy tłokowe (siłowniki jednostronnego działania, siłowniki dwustronnego działania, siłowniki zderzakowe, siłowniki typu mini) oraz napędy obrotowe (napędy łopatkowe, śrubowe, zębatkowe i silniki pneumatyczne). 

Napędy obrotowe
Napędy obrotowe

Autor:
InterTrade
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także