Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-23
Kiedy i w jakim celu wykonuje się badanie rozkładu temperatur?

Temperatura określana jest w skali celsjusza. Obecnie, aby ją sprawdzić nie trzeba korzystać - jak kiedyś - z termometru. Zdecydowana większość smartfonów informuje swoich użytkowników, jaka pogoda panuje za oknem i dane te wyświetla za pomocą widżetu.

1. Kiedy bada się rozkład temperatur?
2. Mapa temperatur - czego dotyczy?
3. W jakim celu sprawdza się rozkład temperatury?
4. Jak przeprowadzić pomiar rozkładu temperatury?

Kiedy bada się rozkład temperatur?

To, jaka temperatura panuje jest niezwykle istotne nie tylko w życiu codziennym, ale również w procesach produkcyjnych. Temperatura w drugim przypadku musi być mierzona regularnie i w wielu punktach, co pozwala opracować rozkład temperatur. Jedną z firm oferujących tego typu badanie jest https://bnt-sigma.pl/badanie-rozkladu-temperatur.
UWAGA: Cały proces trwa do 48 godzin bądź do trzech cykli danego urządzenia!

Mapa temperatur - czego dotyczy?

Mapowanie rozkładu temperatur dotyczy poszczególnych urządzeń i tego, jak wewnątrz niego zmienia się temperatura. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się bezprzewodowe rejestratory, które umieszczane są w różnych miejscach komory urządzenia.

Mapowanie rozkładu temperatur wykonuje się dla:
• autoklawów laboratoryjnych oraz przemysłowych,
• cieplarek,
• inkubatorów,
• komór klimatycznych,
• chłodziarek i zamrażarek
...i wielu innych.

Takie badanie może być również przeprowadzone w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze (na przykład w halach produkcyjnych).

W jakim celu sprawdza się rozkład temperatury?

Mapowanie rozkładu temperatur pozwala określić poprawność pracy badanego urządzenia. Otrzymując wyniki można również dowiedzieć się, jak dana maszyna wpływa na środowisko. W przypadku, gdy badaniu poddawane jest pomieszczenie o kontrolowanej temperaturze można również zobaczyć, w których miejscach występuje chociażby wilgoć.
O czym pamiętać decydując się na sprawdzenie rozkładu temperatury urządzenia?
Przed przystąpieniem do badania warto wykonać kalibrację czujników temperatury oferowanych przez https://bnt-sigma.pl/kalibracja-czujnikow-temperatury - tylko wtedy otrzymany wynik będzie miarodajny.

Jak przeprowadzić pomiar rozkładu temperatury?

Chcąc opracować mapę temperatury można zastosować różne sposoby jej pomiaru. Niektóre z firm decydują się na wykorzystanie kamer termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości i czułości termicznej. Jeszcze inne decydują się na wykonanie badania z wykorzystaniem bezprzewodowych rejestratorów temperatury oraz ciśnienia. W drugim przypadku wyniki są odczytywane po zakończonym cyklu pomiarowym i są bardzo dokładne.

Autor:
BNT-SIGMA
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także