Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-09-29
Jednofazowe rozwiązanie problemu

Transformatory blokowe – firmy ABB

Nowe bloki energetyczne najwyższej mocy budowane obecnie w Polsce, wymuszają na dostawcach urządzeń  nowe podejście do konstrukcji i technologii wytwarzanych przez siebie urządzeń. Nie ma praktycznie możliwości dostarczenia trójfazowego transformatora blokowego, który wyprowadziłby moc z bloku przekraczającego 1000 MW.Teoretycznie taki transformator miałby 17 m długości, 4,5 m szerokości i 5,5 m wysokości a jego waga transportowa przekroczyłaby 500ton.  Gabaryty te znacznie przekraczają budowlaną skrajnię kolejową i maksymalne dopuszczalne naciski na osie.

Śledząc tendencje rozwojowe energetyki, inżynierowie z ABB nad tematem pochylili się już kilka lat temu, choć wówczas w naszym kraju było to zagadnienie czysto teoretyczne. Wykorzystując doświadczenia kolegów macierzystej firmy z Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie bloki najwyższej mocy zaczęto budować wiele lat wcześniej, opracowali koncepcję budowy transformatorów jednofazowych. Najprościej ujmując, jeden transformator trójfazowy, został podzielony na trzy transformatory jednofazowe. Każda faza jest więc poniekąd samodzielnym transformatorem. Poniekąd - gdyż w trakcie montażu na miejscu pracy jednostki te spina się i synchronizuje ich działanie.

Transformatory jednofazowe nie tylko rozwiązują problem transportu - mówi Robert Szejn Starszy kierownik Obszaru Sprzedaży w Zakładzie Transformatorów Mocy w Łodzi, ale także zwiększenie efektywności pracy bloku energetycznego i bezpieczeństwo energetyczne. Oferta fabryki obejmuje cztery jednostki z których jedna jest rezerwową możliwą do wymiany w bardzo krótkim czasie np. na wypadek przeglądu.

Koncepcję swoją ABB promowała podczas seminariów branżowych, konferencji naukowych, targów jak również w czasie bezpośrednich spotkań z inwestorami i biurami projektowymi.

Na zainstalowanie transformatorów jednofazowych, pierwsza zdecydowała się ENEA Wytwarzanie SA w nowo budowanym bloku w Kozienicach. Jest to opalany węglem kamiennym blok o mocy 1075 MW, który docelowo zwiększy zdolność produkcyjną Elektrowni o ponad 30 %.

To pierwszy kontrakt podpisany w Polsce na wyprodukowanie, dostawę i uruchomienie jednofazowych blokowych transformatorów mocy – mówi z satysfakcją Wiceprezes ABB Andrzej Szumiński. Będą to jednostki o mocach 450 MVA każda, więc ich sumaryczna moc wyniesie 1350 MVA. Dodatkowo, w łódzkim zakładzie wykonane zostaną jednostki pomocnicze o mocach 100 -120 MVA. Dostawa do elektrowni nastąpi na początku II półrocza przyszłego roku.

Energetyka się rozwija a w związku z tym zainteresowanie nowymi na rynku transformatorami jednofazowymi jest duże- przyznaje Eligiusz Hasiak , dyrektor marketingu i sprzedaży transformatorów ABB w Polsce.

-Jest już decyzja o budowie dwóch bloków w Elektrowni Opole o mocy zbliżonej do Kozienic. Sądzę, że ABB w tym i następnych zadaniach podoła wymogom i będzie jak dotychczas dobrym partnerem energetyki.                                                                                                                  

 

 

Autor:
Sławomir Dolecki
Źródło:
www.abb.pl
Dodał:
ABB Sp. z o.o.

Czytaj także