Proces automatyzacji jest dziś powszechny niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Szczególnie da się to zaobserwować w branży produkcyjnej, gdzie niektóre z fabryk są zdolne funkcjonować w całości bez udziału pracowników fizycznych. Podobne innowacje zaczynają pojawiać się też w halach składowania towarów, w których floty samojezdnych wózków widłowych, roboty AGV (z ang. Automated Guided Vehicle) oraz przenośniki rolkowe coraz chętniej wypełniają dostępną przestrzeń. Czy zwlekanie z wdrożeniem choć częściowej automatyzacji do swojego magazynu ma jeszcze jakiekolwiek uzasadnienie w dzisiejszych czasach? Na czym polega cały ten proces i jakie niesie ze sobą korzyści? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniżej części wpisu.
Na czym polega automatyzacja magazynu?
Magazynami automatycznymi nazywamy miejsca, w których procesy związane z logistyką i składowaniem towarów odbywają się bez lub jedynie z minimalnym udziałem człowieka. Ludzie znajdujący się w takich halach są odpowiedzialni wyłącznie za nadzór pracy wszystkich maszyn i robotów oraz niekiedy za rzeczy wykraczające poza zdolności samych urządzeń.
Automatyzacja magazynu dotyczy już niemal wszystkich odbywających się w nim operacji, a dokładniej przyjmowania towarów, transportu po hali, składowania, kompletacji i przekazywania w celu wysyłki. Za te procesy odpowiadają w zależności od charakteru i koncepcji magazynu poszczególne urządzenia:
- regały automatyczne,
- windy magazynowe,
- roboty AMR i AGV,
- automatyczne przenośniki taśmowe.
Automatyczny magazyn jest zazwyczaj sterowany za pośrednictwem specjalnych systemów WMS (z ang. Warehouse Management System). Narzędzia te, oprócz podstawowych funkcji obejmujących kontrolę liczby i stanu towarów na regałach, mogą chociażby wyznaczać trasy przejazdu robotów AGV czy też śledzić wydajność kompletacji zamówień.
Zalety automatyzacji magazynu
Nie ulega wątpliwościom, że magazyn automatyczny w firmie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie efektywności łańcucha dostaw. To korzyść nie tylko dla przedsiębiorcy, ale również dla wszystkich współpracowników i co ważniejsze – kontrahentów. Systemy informatyczne WMS producenta Quantum Qguar są w pełni przystosowane do pracy w nowoczesnych halach składowania, a dzięki funkcji automatycznej identyfikacji RFID, doskonale współpracują z każdą technologią obecną w magazynie. Do korzyści wynikających z wdrożenia automatycznego magazynu do firmy zaliczamy:
- wzrost bezpieczeństwa pracy – ograniczenie liczby wypadków, w których szkodę ponosi człowiek,
- znacznie niższe koszty operacyjne – wynikają przede wszystkim z oszczędności na oświetleniu, braku przerw oraz minimalizacji liczby osób pracujących fizycznie,
- redukcję błędów związanych z powtarzalnością – ludzie podczas wykonywania monotonnych czynności mogą popełniać masę błędów, czego z pewnością nie zrobią roboty.
Przed podjęciem decyzji odnośnie optymalizacji przestrzeni składowania w swojej firmie, warto wdrożyć w jej struktury oprogramowanie WMS od producenta Quantum Qguar. Dzięki temu, magazyn automatyczny będzie w przyszłości wykazywał się znacznie większą efektywnością, a każda z transakcji przebiegnie sprawnie i z zadowoleniem po stronie klienta.
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
W jaki sposób regały automatyczne podnoszą wydajność magazynu?
Prędkość i efektywność realizacji procesów, związanych ze składowaniem towarów, odgrywają kluczową rolę w logistyce i magazynowaniu. Jednym z...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-