Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-08-17
Aluminium, chrom i mangan – jak działają na spawacza i jak się przed nimi chronić?

Ilustracja nadesłana przez ekod.com.pl
Ilustracja nadesłana przez ekod.com.pl

Praca spawacza jest jedną z najniebezpieczniejszych prac na świecie. Zawodowi spawacze narażeni są na wiele niebezpieczeństw związanych z kontaktem z przeróżnymi – często trującymi substancjami. Zazwyczaj substancje te w stanie naturalnym nie są szkodliwe. Dopiero w postaci dymu lub pyłu okazują się zabójcze. Takimi substancjami są aluminium, chrom oraz mangan.

Kiedy mówimy o pracy spawacza, mamy na myśli wykonywanie trudnych zadań i narażanie własnego życia. Spawacze są przecież w bliskim kontakcie z niebezpiecznymi substancjami, które ulatniają się z materiałów wykorzystywanych podczas spawania. Dziś skupimy się na trzech substancjach, które w swojej naturalnej formie nie są szkodliwe, a stają się wprost zabójcze, gdy połączą się z tlenem.

ALUMINIUM

Aluminium, kiedy wykorzystywany jest przez spawacza, zazwyczaj zmienia się w bardzo drobny pył, który przedostaje się do układu oddechowego spawacza poprzez nos oraz usta. Długotrwałe trucie się pyłem aluminium może skończyć się nieciekawie. Istnieje nawet choroba, którą wywołuje tenże pył. Jest nią aluminioza, która objawia się kaszlem, bólem klatki piersiowej, zapaleniem krtani oraz gardła, dusznościami, a nawet osłabieniem serca.

CHROM

Jeśli natomiast chodzi o chrom – podczas spawania może przeobrazić się on zarówno w pył jak i dym. Oba z nich są szkodliwe dla organizmu człowieka. Na początku tylko uczulają, później jednak mogą okazać się zalążkiem poważnego nowotworu płuc i zatok nosowych. Objawy towarzyszące zatruciem pyłem chromu to przede wszystkim liczne owrzodzenia na całym ciele, stany zapalne, kaszel, ból nerek, serca oraz wątroby.

MANGAN

Mangan jest bardzo szkodliwy, kiedy połączy się z tlenem. A więc w procesie spawania ma to oczywiście miejsce. Mangan może występować zarówno w postaci trującego pyłu jak i dymu. W obu przypadkach jest bardzo groźny dla organizmu spawacza. Zatrucie manganem ma kilka różnych objawów. Wśród najczęstszych występują jednak: gorączka, nieznośna duszność, suchy kaszel, a także osłabienie serca.

Jak sobie radzą spawacze? Filtrowentylacja!

Gdyby jednak nie istniało coś takiego jak filtrowentylacja, mielibyśmy dziś ogromny deficyt spawaczy. Firmy dbają o to, by ich pracownicy mogli pracować w bezpiecznych warunkach i nie byli narażeni na działanie tych szkodliwych substancji. Wykorzystują do tego różnej maści narzędzia filtrowentylacyjne dostępne w sklepach i hurtowniach spawalniczych.

Do najpopularniejszych należą ramiona odciągowe, które umieszcza się nad stołem spawalniczym, uchwyty spawalnicze wyposażone w małe odciągi, specjalne maski filtrujące powietrze, profesjonalne stoły spawalnicze wyposażone w systemy odprowadzania szkodliwych substancji, a także – co ma miejsce w kontekście dużych hal produkcyjnych – zorganizowane systemy wentylacyjne.

Po najlepsze rozwiązania z zakresu filtrowentylacji zgłoś się do hurtowni spawalniczej Ekod.                                                                                                                         

Źródło:
ekod.com.pl

Czytaj także